Гьоте-институт България, Детска архитектурна работилница и “Пловдив 2019” обявяват конкурса „Училището, за което мечтаем“. Ученици от 5-ти и 6-ти клас на училищата в Пловдив и региона могат да кандидатстват със свои проекти как да превърнат училището си в по-хубаво място – например с модели за нови мебели и малки архитектурни намеси. В конкурса могат да участват екипи или цели класове, като авторите на най-добрите проекти ще могат да се включат в работилниците в „Града на децата“. С екологични и рециклирани материали и с помощта на архитектите от Детската архитектурна работилница децата сами ще могат да реализират идеите си – а след това и да отнесат създадените мебели и обекти в своите училища. Крайният срок за кандидатстване е 30 април, а победителите в конкурса ще получат и допълнителна награда – изрисуване на външни части на училището им. Повече информация за условията на конкурса и формуляра за участие ще намерите тук.

Конкурсът е само първата стъпка от проекта „Изграждаме заедно“ и неговата детска програма, за която ще се грижи Детската архитектурна работилница. Колектив от архитекти, начело с Магдалина Ръжева и Анна Калинова, ще са водачите на детското архитектурно пътешествие от училище на мечтите до Град на децата. Маги и Ани вярват, че архитектурата има важно място в образователния процес. Тя стимулира творческото мислене, техническите умения, физическата активност и работата в екип – разнообразен спектър, който малко други дисциплини могат да покрият.

В следващите месеци Младежкият хълм в Пловдив ще се превърне в „Град на децата“ – при това създаден по идея на и от самите деца – проект, заложен още в апликационната форма на града за титлата „Европейска столица на културата“. Детска архитектурна работилница ще предложи редица уъркшопи за деца от различни възрасти. С помощта на архитекти и изцяло с екологични и рециклирани материали те ще могат да изградят различни временни конструкции на Младежкия хълм. От пейки и беседки до цели павилиони, които да се превърнат в място на игра, но и в олицетворение на идеите им как да изглежда един истински Град на децата.


Повече за проекта „Изграждаме заедно“:

„Заедно“ е не просто мото на Пловдив – Европейска столица на културата 2019, но и идея и мисия, зад която Гьоте-институт България застава с проекта си „Изграждаме заедно“. Той първоначално възниква като идея на немските архитекти и артисти Мартин Калтвасер и Майк Ронц, които многократно посещават Пловдив. Те смятат, че трудът и общата визия са най-прекият път към заедността. Те разработват идеята си за архитектурни работилници и инициативи, които да въвлекат и включат различни общности в града – от деца, ученици и студенти до българските, ромските и турски общности в различните квартали на Пловдив. Географски идеята за „Изграждаме заедно“ се разпростира от Столипиново до Младежкия хълм.

Детската програма и проектът Град на децата е само една част от проекта „Изграждаме заедно“. Под същото мото, но с фокус върху възрастни и хора от различни общности ще работят Ателие 3, зад което стоят архитектите Доника Георгиева, Мирослав Велков и Десислава Ковачева. В следващите шест месеца те ще организират редица намеси в градска среда и архитектурни работилници, които насочват вниманието към това какво означава да сме наистина „заедно“ и да се учим един от друг. Очаквайте скоро повече информация.


„Изграждаме заедно“ е проект по идея на немските артисти Мартин Калтвасер и Майк Ронц. Организатор на проекта е Гьоте-институт България. Основни партньори: Ателие 3, Детска архитектурна работилница, Пловдив 2019. С подкрепата на WiloFoundation.