Навлизаме в изключително сериозна фаза на епидемията от коронавирус. Това заяви на днешния брифинг  министърът на здравеопазването проф. д-р Костадин Ангелов. Той  поясни, че най-важната мярка е да проявим разум и да мислим за близките и познатите си, а най-ефективната мярка е носенето на маска на закрито.

„Ситуацията в страната: от началото на седмицата до момента излекуваните пациенти с положителен тест за коронавирус са 1417. От миналата седмица до този момент, излекуваните в България са 2788. В лечебните заведения са настанени 3191 пациента, 239 от тях в интензивни отделения. Заетостта на леглата на национална база от разкритите легла е приблизително около 30%, а в интензивните отделения – около 20%. Лекарите в страната положителни до момента са 2 664. В момента активните случаи са 1 276, от които 90 са в лечебни заведения. Само 7 са в интензивните структури“, добави още той.

„Най-важното нещо е съзнанието, което българските граждани проявяват, и разумът, който в момента надделява и спазването на противоепидемичните мерки. Най-ефективната мярка от всички е носенето на маска на закрито – това е мярката, която спасява човешкия живот. Следващата мярка е физическата и социалната дистанция. Препоръчваме на гражданите да избягват събирания и струпвания на публични места, да ограничат пътуванията, ако те не са необходими“, допълни здравният министър.

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев очерта мрачна картина за ситуацията с коронавируса у нас и настоя новите строги мерки за безопасност да бъдат удължени след изтичането на срока от две седмици и дори станат още по-строги.

"Положението в Европа в момента е най-тежко в целия свят. Континентът е тъмночервен, а смъртността върви стремглаво нагоре. У нас само Видин, Добрич и Силистра остават в оранжевата зона, всички останали в страната са в червената. България се нарежда на 13-то място по заболяемост в Европа и на 4-о на Балканите. Смъртността в страната ни нарежда на 10-о място в Европа и на 4-о на Балканите. Ако не се губи време и се спазват мерките, теоретично няма да достигнем нивата на Чехия и Белгия, но ако се влоши ситуацията, ще има над 300 смъртни случая дневно и над 10 хиляди заразени на ден, каза още той", изтъкна Кунчев. 

И изброи мерките, които смята, че трябва да бъдат наложени:

"Ограничаване на работещите в офисите до 50%, като бъдат задължени тези, които не искат, както и затваряне на заведенията и кафетериите, които не бяха затворени с предходната заповед, до 22 или най-късно до 23 ч. Ограничаване на всички извънкласни дейности извън паралелката, като това да важи за всички ученици от 1 клас нагоре. На този етап вече считаме, че трябва да се помисли и за затваряне на училища в цели области в групата от 5 до 12 клас. Горещата ни препоръка към ВУЗ-овете - да преминат изцяло към дистанционна работа. Изключения да се правят само за медиците и то при упражненията. Редно е да минем на възстановяване на периода хората над 65 годни да пазаруват в зелен коридор - да пазаруват между 08:00 и 10:00 сутринта, с което се стремим да отделим най-рисковата част от населението".

"В момента в болниците се лекуват 3200 души - получават пълната медицинска помощ. Много е лесно да се намерят трима, при които е имало забавяне на линейката, при които не е имало навременно приемане в болницата, сигурно ги има и ще продължи да ги има. Но фокусирането в този 0.1% създаваме впечатление за хаос", каза още Кунчев по повод проблемите в здравната система.

Според него трябва да бъде освободен от карантина медицинският персонал.

"На контактния медицински персонал да не се прилага карантина, а да остават на работа след отрицателен PCR на третия ден от контакта", поясни той.

"Време е колеги от доболничния сектор да се включат в тази борба“, каза още доц. Кунчев.

По думите му спешно трябва да се дадат правомощия на министъра на здравеопазването да може да командирова медицински специалисти от доболничната в болничната помощ, за да бъде по-равномерно натоварването и за да се справи здравната система.