Решенията за преминаване на учениците в обучение в онлайн среда  трябва да се  взимат на общинско, а не на областно ниво. Това заяви образователният министър Николай Денков в Рилския манастир.

Той даде за пример факта, при който  в  областен център, където  различните общински училища разполагат с коренно различен брой отсъстващи заради коронавируса ученици.

В момента тече процес по стиковане между здравното и образователното министерство за това какви точно да бъдат мерките, които ще фигурират в предстоящата заповед.

„В Кюстендил имаше община с 30% отсъстващи ученици и няколко други общини с 0% отсъстващи. Очевидно е, че този областен подход не е удачен, ако ние се грижим за обучението на децата”, категоричен е министърът.

Той допълни, че са се разбрали със Здравното министерство, че решенията трябва да бъдат на общинско ниво. Относно бюджетите на училищата министър Денков посочи, че 80% от учебните заведения нямат проблеми с финансирането. 

Неделните училища и българските медии по света трябва да си сътрудничат. Партньорството ще допринесе за това успехът на всяко наше неделно училище да отекне по целия свят, за да служи за пример на всички останали.

За това призова министърът на образованието и науката проф. Николай Денков при откриването в Рилския манастир на 16-ата световна среща на българските медии, организирана от БТА.

„Нашите 375 неделни училища в 45 държави от пет континента са може би най-развитата институция, която поддържа българския дух по света. Тази институция е възникнала отдолу нагоре – от родителите и децата, които искат да запазят българското в себе си независимо къде се намират“, каза министър Денков. Той съобщи, че за 12 години броят на децата, които се обучават в българските неделни училища, е нараснал почти 10 пъти. „Това показва как подкрепата от държавата-майка би могла да умножи усилията на хората по света, за се чувстват българи. Затова министерството не само ще продължи да подкрепя, а ще увеличи тази дейност, така че всеки, който иска да получи усещането за досег до държавата, да го получи от най-ранна детска възраст, да научи български, да се чувства свободно, да се интегрира в нашата страна“, обясни още проф. Денков.

Световната среща на българските медии цели да изгради мрежа и сътрудничество между български журналисти от цял свят, като им дава възможност да комуникират с представители на наши институции. Тазгодишното издание "Медии и истина" събира 27 журналисти от 17 държави, които правят български медии.