Ръководителите, лекарите, медицинските сестри,санитарите и служителите на УМБАЛ "Свети Георги" отпразнуваха 135-годишнината от нейното основаване със стилен купон. Тържествето, състояло се в зала "Москва" на Новотел "Пловдив" уважиха кметът на Пловдив Иван Тотев, народните предсатвители Менда Стоянова, Радослав Ташков, Димитър Лазаров и Красимир Мурджев, бившият министър на околната среда и водите Джевджет Чакъров, митрополит Николай, политици, известни лекари, общественици.

В приветствието си към служителите на здравното заведение изпълнителният директор на Университетска болница проф. Карен Джамбазов" припомни нейната история и успехи и изрази увереност, че тя ще продължи да бъде водещото здравно заведения в нашата страна. Митрополит Николай поздрави служителите на  УМБАЛ "Свети Георги" и изказа своето възхищение от високохуманната дейност, което извършват.

Кметът на Пловдив Иван Тотев  заяви, че в Университетска болница благодарение на нейните лекари, медицински сестри и санитари се спасяват здравето и живота на хората, но и като крупно здравно и учебно заведение тя спомага за развитието на града. Той връчи почетен плакет на общината на УМБАЛ "Свети Георги". Болницата бе наградена и с почетния знак на президента на страната Росен Плевнелиев.  Болницата бе наградена и с почетния знак на президента на страната Росен Плевнелиев.  Отличието бе предадено на изпълнителния директор проф. д-р Карен Джамбазов по време на празника на лечебното заведение от Анна-Мари Виламовска, Секретар на Президента на Републиката, отговарящ за работата на институцията в ресорите наука и здравеопазване. Бяха прочетени поздравления от всички водещи държавни институция.

Бяха прочетени поздравления от всички водещи държавни институция.

Професор Карен Джамбазов награди 16 служители с грамоти и парични премии като признание за дългогодишната си служба в лечебното заведение. Сред наградените бяха 10 лекари, 5 медицински специалист и един експерт от отдел „Управление на човешките ресурси“. Всеки от тях има зад гърба си близо 30 години трудов стаж без прекъсване в пловдивската университетска болница, обясниха от ръководството.



Наградените дългогодишни служители на УМБАЛ „Свети Георги”:

І. Лекари

1. Проф. д-р Тоньо Шмилев – Клиника по педиатрия и генетични заболявания
2. Д-р  Мария Павлова – Клиника по ендокринология и болести на обмяната
3. Д-р Иванка Христова – Клиника по клинична хематология
4, Д-р Ивета Хубавенска – Отделение по клинична патология
5. Д-р Мариана Манова-Маровска – Клиника по лъчетерапия
6. Проф. д-р Мария Малинова – Клиника по акушерство и гинекология
7. Д-р Стефан Димов – Клиника по ортопедия и травматология
8. Д-р Чавдар Атанасов – Клиника по обща хирургия
9. Д-р Васил Бацелов – Клиника по съдова хирургия
10. Д-р Стефан Лазаров – Детска хирургия, ОАРИЛ

ІІ. Медицински специалисти

1. Ст. лаб. Тея Цировска – Център по клинична лаборатория
2. Ст. акушерка Дора Мрянова – Клиника по акушерство и гинекология
3. Ст. мед. с. Снежана Делева – Клиника по педиатрия и генетични заболявания
4. Ст. мед. с. Нина Бочева – Клиника по инфекциозни болести
5. Ст. мед. с. Нина Чаталбашева – Клиника по ортопедия и травматология

ІІІ. Администрация

1. Жана Дойчева – отдел „Управление на човешки ресурси”



Към настоящия момент УМБАЛ „Свети Георги“ е най-голямото лечебно заведение в страната, но тя е и първата, създадена след Освобождението в България – на 1 май 1879 г. като областна болница на Дружество „Свети Пантелеймон”. Първият й управител е д-р Стоян Чомаков, а персоналът включва петима лекари и една старша сестра. В последвалите няколко години лечебницата е наречена Пловдивска първостепенна болница и придобива статут на държавно лечебно заведение. От Джендем тепе постепенно се премества в настоящата си База 1 на бул. „Васил Априлов“ №15А. База 2 – Хирургичният блок на бул. „Пещерско шосе“ №66, е построена през 1987 г. В наши дни УМБАЛ „Свети Георги“ е единствената база за обучение на студенти на Медицински университет – Пловдив.

Персоналът сега наброява близо 2600 души. Близо 22% от тях са висш медицински персонал – хабилитирани лица: 26 професори и 40 доценти. Лекарите с една специалност са 290 човека или 52% от висшия медицински персонал, а тези с 2 специалности – 156  души или 28%.

Броят на леглата във всички 35 клинични звена на болницата е 1345 – най-големият за страната. Очаква се, че след като заработи новото Отделение по фтизиатрия към Клиниката по пулмология, общият брой на местата за прием ще се увеличи на 1385. При основаването си през 1879 г. тя е разполагала с 30 легла, разпределени в 3 дървени бараки в подножието на Джендем тепе.

В настоящето, само през миналата година са извършени 27 675 операции. Тези, които са с много голяма сложност, са 4733, големите са 7216, средните – 11 718, а малките – 4008. От изброяването е видно, че броят на извършените операции е изключително голям, като същевременно с това най-сложните спешни операции в региона се извършват именно в Университетска многопрофилна болница за активно лечение „Свети Георги”.  Тя разполага и с няколко уникални за региона звена – Отделение по инвазивна кардиология, Клиника по кардиохирургия, Клиника по неврохирургия, Клиника по изгаряния, пластична и реконструктивна хирургия, Лицево-челюстна хирургия, Хематология, Онкохематология, Клиника по детска хирургия.

През последните 4 години УМБАЛ „Свети Георги“ е пример за далновидно управление. Тя е инвестирала над 28 млн. лева собствени средства, за да поддържа най-високото трето ниво на компетентност – влага средства в апаратура и ремонти и в мотивацията и подготовката на служителите си. Със спечелени проекти по оперативни програми на ЕС е внедрена техника за над 7 млн. лева. Това е предпоставка лечебното заведение да бъде една от шестте високотехнологични университетски болници в България. Стилна музика, отбрани напитки и вкусни ястия допринесоха за големия купон, на който се отдадоха служителите на УМБАР "Свети Георги".