За поредица от тематични срещи през следващите месеци се разбраха представителите на пловдивската академична общност с председателят на парламентарната комисия по наука и образование проф. Ваня Добрева. Днешният им разговор, домакинстван от депутата на БСП – Пловдив доц. д-р Красимир Мурджев и лидера на пловдивските социалисти Георги Гергов, очерта проблемите на висшето образование и допринесе за важни предложения.
Проф. Добрева увери, че образованието е записано като приоритет в програмата на кабинета „Орешарски”. Предстои в нормативната уредба да се запиши като ангажимент парите за образование да не намаляват, обясни тя, а ректорите приветстваха тази стъпка. Председателката на образователната комисия информира за предстоящите законодателни инициативи и апелира за дискусия по тях. Тя беше категорична, че студентските такси в държавните вузове ще бъдат намалени, но не за сметка на субсидията в университетите. Разчетите сочат сумата около 25 милиона лева за тази мярка и държавата може да си ги позволи, каза професор Добрева. Тя съобщи за законодателни предложения, които ще позволят на университетските болници да обучават кадри със средно образование за нуждите на медицината. Предстоят промени в Закона за академичното израстване и в Закона за насърчаване на научните изследвания, с които ще се премахне категорията „професионален бакалавър” и ще се насърчават приложните изследвания..
Заместник-министърът на МОН доц. Атанаска Тенева посочи, че асоциирането между висшите и средните училища гарантира, че младите хора ще се посветят на избраното професионално направление. Тя акцентира върху нуждата от преподаватели с по-широко профилирани специалност предвид мащабите на средните училища, в които средно учат около 200 ученици. Проф. Димитър Димитров – ректор на Висшето училище по агробизнес и развитие на регионите, се изказа положително за действията на държавата по отношение на професионалното обучение и подготовка. Той настоя да се обединят двете акредитации за вузовете, защото, според него, са излишна бюрокрация. Доц. Борис Китов разкритикува настоящата рейтингова система, а и други университетски преподаватели се съгласиха, че критерият за реализация на обучените от съответното висше училище кадри не е обективен. Причината е в множеството информационни масиви и липса на единна база данни по този признак, съгласи се народният представител доц. д-р Кирчо Атанасов. Проф. Тотков разясни как Математически факултет на ПУ „П. Хилендарски” имат идея за решаването на този проблем, дори вече са пред завършване на проект за електронен университет. Той апелира да бъде подкрепена разработката на държавно ниво и изтъкна, че България може да бъде лидер в електронното образование – университетско и средно. Проф. Добрева заяви безусловна подкрепа на предложението за пилотен проект. Ректорът на КИА проф. Георги Манолов предложи да се помисли за законодателна възможност висшите училища - частни и държавни, да получават преференциални кредити. При лихва от 4-5% уверявам ви, че ще си позволим лукса да строим общежития и спортни площадки, посочи той. Ректорът на УХТ проф. Динков насочи разговора към студентските практики, стипендиите и стимулите за младите хора да учат в България. Българският бизнес малко участва в осигуряването на стажове и в подпомагането на науката, констатира ректорът на ПУ проф. Козлуджов, който смята, че реализацията на кадрите е проблем на икономиката и политиката. Лидерът на пловдивските социалисти Георги Гергов репликира, че предприемачите очакват от висшите училища да подготвят младите хора за реалната работна среда. Много често това не се случва, системата е объркана – това са моите наблюдения, сподели той и допълни: Всички ние сме държавата, трябва да се хванем ръка за ръка и да вървим напред. Без мозъчния потенциал на хора като вас няма изход – обърна се Георги Гергов към пловдивската академична общност и подчерта, че именно това е целта на тази среща – търсене на изход.
Темите на следващите срещи от днешния формат са моделът на финансиране, видове висши училища и бизнес-образование-наука, но най-напред по предложение на проф. Добрева разговорът ще бъде за „образованието като ценност, като начин да търсим пътища един към друг и да градим мостове в обществото”