Хор “Евмолпея” сътвори празник на българската култура точно в Деня на светите братя Кирил и Методий. Мисията на “Посланичките на добра воля” бе да участват в Словенско-български културни празници и официалните културни прояви свързани със 160-годишнината от рождението на проф. Антон Безеншек, основател на стенографията в България и в церемонията по откриване на негов бюст – реплика на паметника в града ни, дарение от Община Пловдив. Хористките станаха музикални орисници на Община Войник, давайки името “Антон Безеншек” на тамошната гимназия. Вълнуващото събитие събра жителите от цялата община на площада в град Франколово, където делото на големия словенски българолюбец обедини словенския и българския химн, словенските и българските деца, словенската и българската култура.
Церемонията бе последвана от самостоятелен концерт на пловдивските девойки.Още първата песен - Химнът на Кирил и Методий – вдигна препълнената зала на крака. Всяко следващо изпълнение бе аплодирано все по-възторжено и по-възторжено, за да се стигне до безпрецедентните овации, последвали българските песни на фолклорна основа – “Ой, шопе, шопе” и “Седнало е Гьоре” на Стефан Мутафчиев, “Трендафилчиту” на Николай Кауфман и “Бре, Пeтруно” на Красимир Кюркчийски. С нестихващи аплаузи публиката поиска всяка от песните да бъде повторена на бис. Произведение след произведение стотиците слушатели се изправяха и скандираха с пълни гърла “Браво!”. Дори обичайно сдържаната диригентка Рада Славинска не можа да прикрие вълнението си. Финалната песен “Slovenia, otkod lepote tvoje”, замислена като реверанс към словенската публика, буквално взриви залата. И млади и стари откровено се просълзиха без да прикриват вълнението си. Неистовото бисиране доведе до повторно, вече съвместно изпълнение на песента. Няколкостотин словенци пееха и плачеха от радост заедно с нашите момичета. Четирите последвали биса бяха изслушани на крака, в знак на уважение към “евмолпеите”, а овациите продължиха повече от десет минути след напускането на сцената.
Ангелогласните пловдивчанки излязоха от сградата в жив коридор от очакваща ги публика. Хората искаха лично да им кажат какво удоволствие са доставили и колко дълбоко са докоснали душите им и всяко момиче получи десетки поздравления. Наложи се концертът да продължи и извън залата. Словенците не искаха да се разделят с “Евмолпея” и вместо регламентираният концерт от час и десет минути, българската хорова фиеста надхвърли значително два астрономически часа. “Името на вашия хор ще остане завинаги гравирано в нашите сърца, както името на Безеншек върху неговия бюст” каза пред всички Кметът на Община Войник – Бено Подергайс,  а д-р Рада Славинска сподели, че дори тридесетгодишната й практика и всички постигнати успехи не са я подготвили за подобно емоционално преживяване. Коментарите за събитието в словенската преса са повече от ласкателни. Още на следващия ден двата най-големи национални вестника и регионалните издания публикуваха хвалебствени статии за “...церемонията, която пловдивските девойки превърнаха в празник за цяла Словения.”
Този грандиозен успех на българската хорова школа бе естествена кулминация на поредица от концерти на пловдивския девически състав в рамките на 17-тото им задгранично турне. Ден по-рано “Евмолпея” изнесе пленерно матине в центъра на град Целе по международния проект “Изкуството обединява”, а вечерта представи своята разнообразна и завладяваща програма в термалния мегакомплекс “Лашко”. Там изкуството на “евмолпеите” предизвика въодушевени реакции, които доведоха до идеята на мениджъра Ганка Янкова и управителят на комплекса, съставът да бъде поканен да проведе уъркшоп по музикотерапия и творчески лагер в тяхната база през следващия сезон.
Друг акцент при това пътуване бе участието на момичетата от формацията  в органирания от Посолството на България в Загреб  Ден на славянската писменост и култура. В Градския театър „Зорин дом”, в Карловац на 22 май беше представена пътуващата изложба с фотографии „България в Европа”. Събитието откриха българският посланик в Хърватия Таня Димитрова и заместник-кметът на Карловац Марина Колагич.В рамките на представянето на фотографската експозиция студенти – българисти от Загребския университет направиха презентация на страната ни, под  наслов „България – балканската роза”.
Същата вечер се състоя и едночасов концерт на хор „Евмолпея”, който предизвика възторга и на хърватските ценители на хоровото изкуство. Драматичният театър в гр. Карловац дълго ще помни екзалтираните ръкопляскания и виковете за бис на хърватската публика. “Много трудно е да влезеш под кожата на нашите хора – каза директорката на театъра след концерта - а вие успяхте да го направите само за няколко минути. След това вече те бяха ваши.”  
“Евмолпея” се завърна в ранните зори на 27 май, но само четири дена по-късно – на 31-ви вечерта, предстои да зарадва с изпълненията си и българската публика. В Харманли вече ги очакват. Предстои международният хоров фестивал “Хармония”, в който пловдивските славеи се надяват да вдигнат и българските фенове на крака.