Общинските съветници от „Обединение за Пловдив“  категорично не подкрепят предложението на кмета Иван  Тотев за  осигуряване на допълнителни средства в размер на 450 000 лв. за изграждане на лъчетерапевтичен комплекс на Онкодиспансера.  „Оскъпяването на поръчките е порочна практика, без значение дали тя се прилага за лечение на болни или за доставка на детски катерушки. Така изтичат парите на данъкоплатците, което е недопустимо “, счита  председателят на групата Дани Каназирева по повод на днешната сесия.

Каназирева напомня, че  в рамките на половин година Тотев за втори път  завишава стойността на обекта,  който се изгражда по оперативна програма „Регионално развитие“ с безвъзмездна финансова помощ в размер на 6 433 409 лв. Първоначално определената стойност на обекта е 9 901 873 лева, от които 3 428 464 лв. е собствен принос на община Пловдив. Преди няколко месеца  Тотев предложи, а Общинският съвет гласува  допълнително   497 000 лв. за комплекса от градския бюджет.  Сега  отново иска  сумата да бъде увеличена с 450 000 лева. Така собственият принос на общината  се  вдига до 4 433 192 лв.

„Лъчетерапевтичен комплекс безспорно е необходим за онкоболните и е  грехота, че  изпълнението на този важен проект безобразно  се  бави от миналия мандат и се оскъпява  за сметка на болните “, коментира Каназирева.  Тя припомня, че  процедурите са започнати още през 2009 г. Разрешението за строеж е издадено през 2011 г. На 11. 02. 2013 г. е сключен договорът за строително – монтажните работи с „ГБС – Пловдив“ АД със срок 263 дни и цена 3 100 826 лв. без ДДС.  Обектът трябваше да бъде завършен през януари  2014 г., но строителството и досега не е приключило, въпреки че  преди няколко месеца по настояване на Тотев  за обекта са гласувани   допълнително   497 000 лева.

 Съветниците от „Обединение за Пловдив“ разполагат със становището на Агенцията за обществени поръчки, в което се твърди, че обявената от  община Пловдив  процедура за възлагане на допълнителен обем работа  чрез покана към „ГБС – Пловдив“ е незаконосъобразна.  Юристите от АОП  посочват, че  цената, определена  в договора, е „окончателна, валидна и неподлежаща на промяна до пълното изпълнение на договора“ и в него не са предвидени клаузи за промяна.  Процедурата не е отменена, но и препоръките на АОП не са спазени, а допълнителната поръчка отново е възложена на „ГБС – Пловдив“ АД.

Договорът с „Варнак България“ ЕООД за доставка на линеен ускорител също е подписан при наличието на конкретните технически изисквания и  в този случай  цената   не би трябвало да се променя.  Въпреки тези аргументи на АОП   отново се иска завишаване на стойността на обекта  и то – почти с половин милион лева, което навежда на съмнения за източване на общинския бюджет  Както е тръгнало,  след два – три месеца кметът отново ще иска допълнителни средства за комплекса,  коментира Каназирева.