Актуализиран учебен план на бакалавърската си програма „Социология на правото, икономиката и иновации“ представи днес Катедра „Приложна и институционална социология“ към Философско-историческия факултет (ФИФ) на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. Промените в учебната програма ще влязат в сила от новата академична 2014/2015 година.
Акредитираният прием по специалността е 50 души. Подготовката на бъдещите висшисти включва съчетаване на социологическата експертиза с юридическа и икономическа компетентност. Те ще придобият умения за професионална реализация в сферата на предприемачеството, корпоративното управление и синдикалните организации, пенитенциарните институции, правната медиация и доброволно разрешаване на спорове, социалната политика, социалното управление на местно и държавна равнище, на НПО, както и в работата по национални и европейски научно-изследователски и социално-приложни проекти.
Специалността е създадена пред 2009 г. и се администрира от основата в същата година Катедра „Приложна и институционална социология“, разказа днес ръководителят на катедрата доц. д-р Иван Чалъков. Той и колегите му доц. д-р Иво Христов, доц. д-р Мира Радева, доц. д-р Сийка Христова, д-р Тихомир Митев, гл. ас. д-р Донка Кискинова и д-р Мартин Иванов представиха областите на реализация на студентите - социолози, аналитични специалисти по социални и икономически дейности, приложни специалисти и преподаватели.
Първото амплоа включва и възможности за работа като производствен социолог, социолог-криминолог и пенолог, социолог по социална патология. В ролята си на аналитични специалисти по социални и икономически дейности възпитаниците на специалността могат да провеждат изследвания, да подобряват или развиват концепции, теории и практически методи и да прилагат научни знания в професионалното и кариерно развитие, рекламата и маркетинга, връзките с обществеността, в социална работа и консултиране, социалните грижи и социални дейности, икономиката и политическата област, в местното самоуправление и др. подобни звена.
При избор на работа като приложни специалисти социолозите ще могат да изпълняват задачи, свързани с практическото приложение на знанията в сферата на икономиката, държавната администрация, социалната работа, в граждански сдружения и други организации. В средните училища възпитаниците на специалността ще могат да преподават социология, философия, логика, етика и психология.
Няколко блока от дисциплини са обособени в учебния план на „Социология на икономиката, правото и иновациите“. Правносоциологическият блок представлява синтез от социологически и нормативни аспекти на правото като върховен регулатор в модерното общество и неговите връзки с държавата, икономиката, гражданското общество и политиката. Той дава познания за формите на държавното устройство и държавно управление, видовете власти и разделението между тях, видовете управленски органи и тяхното функциониране, функциите на административното правосъдие и природата на правните форми в пазарната икономика.
Икономическият блок дисциплини разглежда създаването на икономическа стойност и нейното управление на равнище национална икономика (икономически баланси и потоци, зависимости между основите икономически сектори и др.), в голямата акционерна фирма и в дейността на индивидуалния предприемач. Дават се знания за финансовите потоци във фирмата и нейните отношения с финансовите институции. Специален акцент е поставен върху управлението на човешкия фактор в икономиката и поведението на потребителите.
Блок „Наука, технологии, иновации“ набляга на знаниевите и технологични аспекти в социалния живот, на ролята на науката и технологиите като основа за икономическа промяна и на предприемаческите усилия и умения като двигател за нейното осъществяване. Специализираните курсове ще акцентират върху различни аспекти на съвременните „общества на риска” – информационните и био-технологиите, екологията и др.
Блокът дисциплини по приложна социология дава знания по количествени методи и по статистика като тяхна основа, както и по качествените методи за изследване на социални, политически и икономически явления. Включва преподаване по „семиотика“ – науката за знаците и тяхното функциониране като инструменти, позволяващи изследването в дълбочина на социо-техническите и културни феномени Въведени са т.нар. „професорски класове”, които обвързват преподаването с изследователски практики на водещи социологически агенции, като „GfK България“, Институт за Маркетингови изследвания, и Институт за социални изследвания и маркетинг МБМД.
В блока по социална политика студентите придобиват знания по теорията на социалната политика и основните социални програми и мерки у нас и в Европейския съюз. Обучението включва данни от национални и международни изследвания, което позволява да се направи анализ на състоянието и тенденциите на всеки от разглежданите социални проблеми в сравнителна перспектива.
В програмата са включени и три летни практики. Първата е „ЕСИ" – дава начална представа за „света на емпиричното социологическо изследване”, като се минава през всеки от етапите на емпирично социологическо или маркетингово изследване. Практикумът „Пенитенциарни институции, институции по социални грижи, агенции по заетостта” въвежда студентите в тези важни за съвременното демократично общество институции, като им дава възможност да се запознаят с дейността на техни конкретни областни и районни звена и допълва теоретичните знания, получавани в съответните социологически и правни дисциплини.
Практическите занятия по „Наука, технологии, иновации” въвеждат студентите в специфичното всекидневие на модерната наука и технологии, както и в процеса на трансформиране на техния продукт в нова икономическа стойност – иновации. Студентите реализират малки изследователски проекти за изследване на конкретни научни и инженерни общности, както и иновативни малки, средни и големи фирми.
Завършилите бакалавърска програма „Социология на правото, икономиката и иновациите“ ще могат да продължат образованието си в магистърски програми в страната и чужбина в областта на социалните, стопанските и правните науки, и най-вече в професионалните направления: социология, антропология и науки да културата; администрация и управление; икономика; психология, социални дейности.