Два юбилея ще бъдат чествани тържествено в Пловдив в събота, на 28 юни 2014 г. – 150 години от рождението на Учителя Петър Дънов и 100 години от изнасянето на първата публична беседа от цикъла „Сила и живот“.
Събитието ще се проведе в зала „Съединение” на Регионалния исторически музей. Организирано е от общество „Бяло братство” в Пловдив и е замислено като публична изява, предназначена за широката общественост в града. Посветено е на кандидатурата на Пловдив за културна столица през 2019 г. Поканени са представители от Община Пловдив и от фондация „Пловдив 2019”.
Срещата ще бъде открита в 10 ч. от директора на историческия музей н.с. Стефан Шивачев, а мястото на Петър Дънов в националния и европейски социално-исторически контекст ще бъде очертано от проф. Андрей Пантев. За първата изнесена публична беседа от Учителя през далечната 1914 г. издателство „Бяло братство” е подготвило мултимедийна презентация.
В програмата са включени тематични изложения, както за цялостното дело на Учителя, така и за по-важните практически направления от неговото многопосочно духовно наследство – природосъобразния и здравословен начин на живот, практикуването на паневритмия и методите му за възпитанието на децата.
Паневритмията като духовна практика като че ли привлича най-много хора, тъй като има изключително благоприятно въздействие върху психо-емоционалния и здравен статус на човека. Играе се в страната, нараства интересът към нея по целия свят. Само от началото на тази година до сега са проведени семинари по паневритмия в Израел, Бразилия, Италия, Австрия, Щвейцария и Финландия, като в Бразилия е преподавана в училище за бедни деца.
Друг притегателен център за много педагози и родители са методите за възпитание на децата, завещани от Петър Дънов. Съвременните му последователи ги определят поетично като „слънчева педагогика” - система от методи за възпитание и самовъзпитание, която включва музикални и дихателни упражнения, паневритмия и насоки за работа по различните предмети в училище, сред природата и др.
Музикалната публика в Пловдив може да се наслади на следобедния концерт по музика на Учителя, в който ще участват водещи изпълнители, като Йоана Стратева, Магдалена Далчева и Стефан Далчев и трите сестри Гергинови, млади, но големи оперни таланти, вдъхновявани напоследък от музиката на Петър Дънов.