Православната църква  почита днес паметта на Светите Христови апостоли Петър и Павел. Празникът е наричан от народа Петровден. 

Двамата апостоли, ревностни разпространители на християнството, претърпели много страдания и гонения и били наречени "първовърховни престолници и вселенски учители", гласи Светото писание. 

Апостол Петър е бил  беден рибар от Юдея, но става един от първите ученици на Христос и е  сред най преданите му последователи. Апостол Павел първоначално изповядвал юдейската религия и бил сред гонителите на християните. На път за Дамаск  обаче той бил  ослепен от видение на Господа. Така, от яростен противник става най-ревностен разпространител на Христовото учение. През 67 г. двамата са разпънати на кръст от император Нерон в Рим. В представите на българския народ апостолите Петър и Павел, се възприемат като братя. В някои райони на Петровден се правят сборове. На тях се месят обредни хлбове и се конс,мират ранни ябълки-петровки. На някои места те се раздават като помен за починали деца.
На този ден се яде пиле, петел. Известно е, че още в древните митологии птицата е знак на висшето, небесното. Петелът например е соларен знак: той, както и слънцето,
отмерва времете и е символ на възкресението. Жертвоприношението му се свързва със запалването на огъня и съответно - с омилостивяването на силите, които изгарят природата. Така свързаният с живота и смъртта петел символизира плодородието и продуктивността.затова често той е жертва и в сватбените обреди, която ще осигури плодовитостта на брака. В Новия завет петелът става знак на разкаянието на Петър.

Имен ден празнуват Петър /от гръцки "камък"/, Павел, Петрана, Полина, Павлина, Петя, Камен.