Областна администрация Пловдив е сезирана с молби вх.№№25-00-57/28.12.2009г./ 20.04.2010г. от Председателя на Дружеството на писателите в гр.Пловдив за откриване на процедура по реда на чл.56, ал.2 на Закон за държавната собственост за учредяване безвъзмездно право на ползване за срок от 10 години за недвижим имот – държавна собственост, находящ се в гр.Пловдив, Старинна градска част, ул.„Княз Церетелев” №19, включващ къща „Ламартин” и дворно място - имот №881, ситуирани в УПИ І-творческа база /дом на писателите/ в кв.67 по плана на СГЧ, одобрен със Заповед №ОА-1927/29.12.2000г. Това съобщи областният управител Венцислав Каймаканов пред журналисти. Поводът за срещата му с медиите бе протеста на пловдивските писатели по повод решението му да отдеде на търг Къща Ламартин в Стария град
За имота има съставен акт за публична държавна собственост по влязлата в сила кадастрална карта за гр. Пловдив – Акт за държавна собственост №8006/27.11.2012г. и същият е под управление на Областен управител на област Пловдив. Имотът съставлява дворно място с площ от 439 кв.м., ведно с построените в него сгради– масивна триетажна сграда със застроена площ от 160 кв.м. и паянтова едноетажна със застроена площ от 36 кв.м.
Къща „Ламартин” /Къща на Г.Мавриди под №71 в списъка на Министерство на културата/ е паметник на културата от национално значение. Съгласно §10, ал.1 на Преходните и заключителни разпоредби на Закона за културното наследство като недвижим паметник на културата имота има статут и на културна ценност. Имотът се ползва като творческа база от Дружество на пловдивските писатели от 1988г., предоставен от община Пловдив с договор за срок от 10 години, който срок е приключил и от 1998г. до настоящият момент сдружението ползва имота без правно основание.
Министерство на културата е изразило писмено становище от 15.03.2010г., че не възразява да бъдат предприети действия по реда на чл.56 Закона за държавна собственост и имотът да бъде представен за управление на дружеството.
Дружеството на пловдивските писатели е предоставило с искането си актуално състояние, финансова обосновка, удостоверение за липса на данъчни задължения към държавата, решение за съдебна регистрация на дружеството като юридическо лице с нестопанска цел.
За осъществяване на процедурата по реда на чл.56, ал.2 ЗДС от страна на областен управител е комплектована и изпратена преписка със становище до Министерство на регионалното развитие и благоустройството, за да бъде учредено вещно право на ползване за срок от 10 години с решение на Министерски съвет. С писмен отговор от 12.04.2013г.– уведомление МРРБ уведомява Областен управител Пловдив, че преписката за осъществяване на процедурата по учредяване безвъзмездно право на ползване е прекратена на основание изразено становище с писмо изх.№04-16-93/11.02.2013г. на Министерство на финансите, които не подкрепят предложението за приемане на РМС. В изложените мотиви от страна на Министъра на финансите се съдържат основания и опасения, че сдружението е регистрирано като ЮЛ с нестопанска цел в „частна” полза и като такова може да извършва „стопанска дейност”, което е в противоречие с режима на публичната държавна собственост – държавните имоти се стопанисват и управляват в интерес на обществото, което е конституционно заложено като принцип.
След отказа от страна на МРРБ/ сега МРР сдружението – заявител е уведомено, че може да извърши промяна в регистрацията си като сдружение с „общественополезна дейност”. От май месец 2013г. областна администрация многократно е кореспондирала със сдружението да се пререгистрира и да новира искането си за процедура по предоставяне право на ползване. С писмо от 10.04.14г. /една година по-късно/ сдружението на Пловдивските писатели ни уведомява, че пререгистрацията им е вече факт, но същите не новират искането си отново да се комплектова преписка за процедура през Министерски съвет , въпреки, че това многократно им е обяснено и устно на проведени срещи с представители на двете страни в сградата на Областна администрация – Пловдив.
С протокол от 07.05.2014г. представители на ОА – Пловдив са приели фактическото владение на недвижимия имот, като са извършили оглед и подробно описание на наличния инвентар /вещи/ в паметника на културата. Представителите на администрацията са приели и 2 броя ключове за къщата и за входната врата на имота, предадени им от г-н Емил Милев – Секретар на сдружението.
На проведена среща в сградата на ОА – Пловдив с Председателя на сдружението на пловдивските писатели – г-н Начо Христосков, същият е уведомен за възможностите, които предлага законодателството, в частност Закон за държавната собственост и правилника за прилагането му, които определят специфичния и ограничителен режим по отношение на действията по управление и процедурите за ползване на недвижим имот – публична държавна собственост. На срещата г-н Начо Христосков е уведомен от Директора на дирекция АКРРДС при Областна администрация - Пловдив, че тъй като сдружението ползва гореописания недвижим имот без правно основание, а се касае за паметник на културата от национално значение – публична държавна собственост, единствените възможности по ЗДС и ППЗДС за имота са или провеждане на търг за отдаване под наем на имота на основание чл.16, ал.2 и чл.19, ал.1 на ЗДС или процедура по учредяване безвъзмездно право на ползване до 10г. с Решение на МС, което включва и преобразуване собствеността на имота от публична в частна държавна собственост. До осъществяване на процедура за право на ползване и приемане на РМС би минал период от време от 6-12м., в който период имота не следва да се ползва без правно основание. На представителя на сдружението е указано, че след пререгистрацията, която са направили за сдружението си от „частна” в „обществена” полза, следва да си новират искането за коплектоване на преписка и изпращането й в МРР за осъществяване на процедурата през МС. До подаване на такова искане/заявление и осъществевяване на евентуална процедура за безвъзмездно право на ползване, следва да се проведе тръжна процедура за отдаване под наем на недвижимия имот. За проведената среща е изготвен и подписан двустранен протокол изх.№РД-18-50/28.05.14г.
Със своя Заповед №ДС-09-16/27.05.2014г. Областен управител е насрочил на 04.07.2014г. / повторен търг на 25.07.20014 г при липса на подадени заявления/ от 11.00 часа в сградата на Областна администрация – Пловдив да се проведе търг с тайно наддаване за срок от 10 години за отдаване под наем на гореописания недвижим имот – публична държавна собственост, на основание чл.16, ал.2 и чл.19, ал-1 на ЗДС във връзка с чл.43 на ППЗДС. Със заповедта е определена първоначална наемна месечна тръжна цена, изготвена от независим лицензиран оценител в размер на 1 599 лв без ДДС / цената е за дворно място и две сгради/. Заповедта за провеждане на търга е публикувана на 30-ти май 2014г в един централен и местен ежедневник- в-к „Новинар“ и в-к „Марица“, на интернет страницата на областна администрация и на информационното таблото в сградата.