Реформаторският блок в Пловдив категорично застава зад необходимостта от сериозно прецизиране на формирането на такса смет за граждани и фирми, което да бъде на базата на закона и справедливия принцип „замърсителят плаща“. Считаме, че в създалата се обществена дискусия по повод предстоящите промени в методологията на изчисляване на таксата трябва да бъдат чути всички мнения, както и да бъдат предприети стъпки в посока на това да се промени механизма, така че да се плаща на базата на общото ползване и на генерирания отпадък.
Според Закона за местните данъци и такси от 1 януари 2015 година общините трябва да спрат да събират налога въз основа на данъчната оценка на имота, както е сега, тъй като това не отразява изхвърляното от фирма или домакинство количество боклук. Към момента обаче новата методика не е готова. Част от предложените варианти като този изчисляването на такса смет да бъде обвързано с количеството изразходвана вода, звучат, меко казано – екзотично. От друга страна, действащият в други европейски държави принцип - таксата за отпадъци да се изчислява на базата на раздадени торбички за смет, у нас все още е неприложим. Считаме, че обществото ни още не е дорасло за въвеждането на този принцип. Напротив, би довело до генериране на незаконни сметища и масово изхвърляне на отпадъците на нерегламентирани места.
Реформаторският блок в Пловдив определя и третия принцип – обвързването на такса-смет с данъчната оценка на имота, за несправедлив и дискриминационен. Битката за въвеждането на справедлив принцип не е от вчера. 112 фирми и браншови сдружения, подкрепени от граждани го обжалваха през 2009 г. в съда. Към иска се присъедини и Прокуратурата. Жалбата беше заведена с основния аргумент, че не е спазен законовия механизъм за определяне размера на налога, съобразно количеството на битовите отпадъци и е налице несъответствие между проектираните приходи и разходи за битови отрадъци.
Днес ние продължаваме да питаме - при положение, че е ясно както количеството на депонирания боклук на сметището в Цалапица – от отчетните данни на фирмата-оператор и че се знае броя на населението – кое налага такса – смет да продължава да се изчислява на базата на данъчната оценка на имота, а не на основата на генерирания боклук на глава от населението? Не само бизнесът води тази битка, гражданите също поставяха години наред въпроса: Справедливо ли е двама души, обитаващи един апартамент да плащат толкова, колкото 5-мата им съседи, живеещи в същия по квадратура съседен апартамент?
В хода на този дебат Реформаторският блок поставя изключително важния въпрос за почистването и таксата за чистота на обществените територии. Кой и как чисти площади, паркове за отдих, училищни дворове, гробищни паркове – на базата на какви средства и кой плаща за тях? Таксата за чистота на териториите за обществено ползване трябва да се определя справедливо и недискричинационно – т.е. не бива да се допуска положение, в което налогът за юридически лица да бъде 35 пъти по-висок от този за физически лица. Подобна ситуация е не само несправедлива, но е и сериозен удар срещу предприемчивите хора, срещу тези, които инвестират в нови сгради, и то в условията на криза, когато повече наблюдаваме закриване, а не откриване на бизнес.
Реформаторският блок категорично застава зад позицията за нуждата от промени в Закона за местните данъци и такси в посока на определяне на законовия и справедлив принцип такса смет да се изчислява на базата на общото ползване и на генерирания отпадък. Промени са нужни. Друг е въпросът дали този парламент и това правителство трябва и могат да го направят.