Кметът Иван Тотев подписа договор за обследване на река Марица с Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ).
Проектът „Ремонт, реконструкция и изграждане на нови подпорни стени и социализиране коритото на река „Марица” трябва да се изпълни за 95 дни и да е готов в средата на май. Той е на стойност 63 500 лева.
Идеята е да се изследва състоянието на река Марица за бъдещи проекти, които да я превърнат в част от живота на Пловдив и да дадат зелена улица за нейното развитие.
Учените ще направят анализ на водите, степента на замърсяване, както и на състоянието на подпорните стени по продължение на 10-километровия участък на реката в границите на града. На коритото ще се направи и геодезическо заснемане и ще бъде създаден цифров модел, който ще може да се използва при бъдещи проекти за социализация на реката. От университета ще предожат различни идеи за обособяването на пешеходна зона и алея за велосипедисти по брега на реката. Това пространство периодически ще бъде заливанос вода и и трябва да се прецени доколко може да сеползва от гражданите, но при всички случаи коритото няма да е обраснало повече с брени, обясни доц. Николай Лисев, ръководител на катедра „Хидравлика и хидрология” и на екипа, изпълняващ заданието. Край реката ще бъдат оформени зони за атракции с водни колелета и лодки. Според учения от значение са както високите, така и ниските води - при едните се стига до наводнения, а лятното маловодие силно замърсява реката.
Доц. Лисев подчерта, че с проучвания на Марица досега са били ангажирани много институции и организации, но липсва цялостна концепция, която да дава препоръки как е най-добре да се развива тя. Наличната информация ще бъде обобщена, а за новите проучвания много ще се разчита на съдействие от Басейнова дирекция за Източно-Беломорския регион в Пловдив.
Тотев каза, че градът най-сетне се обръща към реката си, както го правят редица големи европейски градове. След като бъде готово проучването на УАСГ ще се премине към изготвяне на идейни проекти за социализацията на Марица.