Германия е новият световен шампион по футбол, след като победи с минималното 1:0 Аржентина във финала на Мондиал 2014, игран пред 74 000 зрители на стадион "Маракана" в Рио де Жанейро. Това бе четвъртата световна титла за немския тим. Влезлият като резерва Марио Гьотце отбеляза единствения гол в 113-ата минута на двубоя. Редовното време приключи при резултат 0:0 и се стигна до продълженията.
Сериозна промяна претърпя стартовата единайсеторка на Германия след нея, след като се контузи Сами Кедира. Той бе заменен в последния момент от Кристоф Крамер
В 21-ата минута Гонсало Игуаин от Аржентина пропусна изключително чисто положение да открие резултата, след като Тони Кроос сбърка и го изведе сам срещу вратаря Нойер с върната към отбраната топка. Нападателят на Наполи пробва да стреля от границата на наказателното поле, но не уцели вратата и по този начин пропусна невероятна голова възможност.
Малко по-късно Игуаин засече центриране на Есекиел Лавеци отдясно. Попадението обаче бе отменено заради засада. Само минути по-късно Лео Меси наниза двама бранители на Германия и пусна топката покрай Нойер, но от голлинията Боатенг изчисти.
В тези минути Кристоф Крамер от немския тим трябваше да напусне игра, след като бе ударен много лошо в главата от Есекиел Гарай и на негово място се появи Андре Шюрле.
В добавеното време на първата част обаче и Германия стигна до страхотна възможност да отбележи, след като при изпълнение на корнер Бенедикт Хьоведес се включи отлично и стреля с глава силно в лявата греда зад Серхио Ромеро. Така двата тима се оттеглиха на почивка при нулево равенство въпреки многото интересни ситуации и пред двете врати в първите 45 минути.
Още първите две минути на втората част поднесоха същото зрелище за феновете, като още в 47-ата минута Лионел Меси бе изведен зад защитата на Германия и стреля опасно с левия крак, но прати топката на сантиметри от гредата на Нойер.
След това обещаващо начало обаче играта се изостри и вместо положения пред двете врати, зрителите станаха свидетели на повече битка в средата на терена и сблъсъци между футболистите. При един от тях Гонсало Игуаин бе отнесен от Мануел Нойер в наказателното поле, но за дузпа не можеше да става и дума, след като стражът на Байерн изби топката преди да връхлети с коляното си в главата на Игуаин.
След 75-ата минута Германия натисна своя съперник и създаде напрежение пред вратата на Серхио Ромеро след две изпълнения на корнер и няколко центрирания в наказателното му поле. В 81-ата минута Тони Кроос можеше да открие резултата с късен гол, но прати топката покрай вратата с удара си от границата на наказателното поле. По този начин редовното време изтече без да бъде отбелязан гол и се стигна до продължения.
Още в първите секунди на добавеното време Андре Шюрле се озова непокрит в наказателното поле пред Серхио Ромеро след отлична атака на германците, но ударът му бе точно в ръцете на аржентинския вратар и той изби. В 97-ата минута и Аржентина получи отлична възможност да вкара гол, след като Родриго Паласио остана очи в очи срещу Нойер след грешка на Матс Хумелс, но прехвърлящия му удар мина встрани от вратата. За да се стигне до 113-ата минута когато Марио Гьотце донесе световната титла за своя отбор с красивия си гол. Под бурните въззграси на феновете президентът на ФИАФ Сеп Блатер връчи световната купа на капитана на немците Филип Лам. Доволна на Централната трибуна на стадиона бе канцлерът на Германия Ангела Маркел. Със зрелищна церечония преди финалния двубой бе закрит Мондиал 2014. Тя беше разделена на две части, като първата представи културата и ценностите на страната, а втората част представи изпълнения на световноизвестни и местни музикални звезди. В първата част танцьори изпълняваха самба, а огромни фигури символизираха четирите основни неща на Мондиала - свобода, страст, солидарност, разнообразие. Други артисти, представители на всяка държава, носеха националните флаговете на всички страни, участвали в турнира.В двата края на терена бяха символите на двамата финалисти, които бяха донесени на пиедестал до средата на стадиона. Около тях бразилски танцьорки танцуваха самба. А футболисти правеха трикове с топка по средата на сцената. Точно както откриването, така и закриването на Световното първенство беше бляскаво и изключително интересно. Изпълнения на Шакира, Уайклийф Джийн и Карлос Сантана, както и най-известните бразилски звезди закриха едни от може би, най-интересните и изненадващи световни финали. На трибуните те бяха приветствани от рок-звездата Мик Джагър.
