Министърът на здравеопазването д-р Таня Андреев откри днес в УМБАЛ „Свети Георги“ в Пловдив пет обновени и новосъздадени структури в двете бази на лечебното заведение. Заедно с изпълнителния директор проф. д-р Карен Джамбазов първо тя преряза лентата на обновеното Отделение по диализно лечение. След това здравният министър последователно посети Клиниката по клинична токсикология, Секторът по стволовоклетъчна трансплантация, Високотехнологичен център по образна диагностика на онкологични заболявания и Високотехнологичен център за трансфер на знания и здравни технологии.
Ремонтът на Отделението по диализно лечение включваше още пребазиране и обновяване и на още две клинични звена в същата сграда – Клиниката по токсикология и Отделението по професионални заболявания. За строително-ремонтните дейности Министерството на здравеопазването предостави капиталова субсидия в размер на 1 млн. лева, а УМБАЛ „Свети Георги“ инвестира собствени средства в размер на 400 хил. лева .
В отделението през последното тримесечие са извършени общо 3120 диализни процедури. В момента постоянните пациенти са 70 души на хемодиализа и 18 на перитонеална диализа. Апаратурата и квалификацията на екипа винаги е отговоряла на медицинските стандарти за тази дейност, но благодарение на ремонта се подобриха битовите условия за пациентите, обясни началникът на отделение д-р Етел Капон. В момента диализното отделение на УМБАЛ „Свети Георги“ разполага с 3 зали за провеждане на лечение – зала за хемодиализа с 15 поста, зала за хемодиализа на носители на Хепатит С и В, с 4 поста, и зала за спешна хемодиализа с 2 поста. Във всяко от помещенията, които са част от лечебния процес, са поставени антибактериални настилки и бактерицидни лампи. Към всеки от диализните постове има нови диализна маса и индивидуален телевизор със слушалки.
След пребазирането и реновирането Клиниката по токсикология вече е разположена на два етажа. Като единствената от 5-те токсикологични клиники в страната, която има собствен интензивен сектор, тя вече разполага и със специално обособено и оборудвано помещение за интензивни грижи с 3 поста, които при необходимост могат да се увеличат на 5. Звеното има 12 легла, разположени по 2 във всяка болнична стая, както и по една манипулационна на всеки етаж, 2 лекарски кабинета, административен сектор, сестринска стая, токсикологичен кабинет за консултации, 2 помещения за провеждане на теоретични занятия със студенти.
Секторът по стволовоклетъчна трансплантация към Клиниката по хематология на УМБАЛ „Свети Георги“ получи разрешение от Министерството на здравеопазването за старта на дейността си на 26 юни 2014 г. Изпълнителната агенция по трансплантации преди това одобри новосъздадения сектор като напълно отговарящ на медицинските стандарти за този вид дейност. Новото звено разполага с 4 специални бокса, в които са спазени изискванията за висока стерилност и противоналягане и с наличната апаратура за извличане, съхраняване и трансплантация на хемопоетични – кръвотворни, стволови клетки. Той е изграден със средства на болницата, като част от оборудването е осигурено от дарения на пациенти и фармацевтични фирми. Сред дарената апаратура е агрегат, който при прекъсване на ел. захранване може да осигури работата на фризерите, в които ще се съхраняват стволовите клетки.
Секторът ще бъде третият в страната и първият извънстоличен, който ще помогне на нуждаещите се от трансплантации на стволови клетки.
Високотехнологичният център по образна диагностика на онкологични заболявания на УМБАЛ „Свети Георги“ бе създаден благодарение на финансирането по схема за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ: BG161PO001/1.1-08/2010 „Подкрепа за реконструкция, обновяване и оборудване на държавни лечебни и здравни заведения в градските агломерации” на ОПРР. Проектът е на обща стойност 9 701 887, 69 лева, от които финансирането от ЕФРР е 8 115 200, 42 лв. Благодарение на изграждането на модерния комплекс са се подобрили ранната диагностика, качеството и достъпа до онкологично лечение.
Новият Високотехнологичен център за трансфер на знания и здравни технологии е създаден съвместно с Медицински университет – Пловдив след изпълнение на проект „Създаване на високотехнологичен център за трансфер на знания и здравни технологии в Южен Централен район – телекомуникационен ендоскопски център с автоматизирана операционна зала за ото-рино-ларингология, максилофациална, пластична и неврохирургия” по Оперативна програма „Развитие на конкурентоспособността на българската икономика 2007–2013” (ОПК), процедура BG161PO003-1.2.03 „Създаване на нови и укрепване на съществуващи технологични центрове”. Заложената инвестиция възлиза на 3 329 680,85 лв., като 50% от сумата е безвъзмездна финансова помощ.
За изпълнение на съвместната дейност УМБАЛ „Свети Георги” ЕАД и МУ – Пловдив сключват договор за създаване на дружество по ЗЗД, в което делът на болницата е 94%, а на висшето училище – 6%
Основна част от проекта бе създаването на телекомуникационен ендоскопски център с автоматизирана операционна зала за оториноларингология (УНГ болестни), максилофациална (челюстно-лицева при травми) хирургия и пластична хирургия и неврохирургия.
Оборудването включва специализиран инструментариум за неврохирургия и за ото-рино-ларингология, операционни ларингоскопи, флексибилен видео-рино-ларингоскоп с портативен монитор, ендоскопска камера, операционен микроскоп за неврохирургия с интегрирани ICG и ALA флуорецентни модули, аудио-видео комуникационен център за телемедицина, с телеуправление и контрол на всички апарати от стерилното поле, видеоконферентна система за УМБАЛ „Свети Георги” и МУ – Пловдив, апаратура за интраоперативно невромонтиране с интегрирана конзола и др.
Високотехнологичният център бе изграден на базата на друг реализиран успешно от болницата проект по същата оперативна програма – „Интегрален център за хирургично лечение на тумори и травми”, който бе на обща стойност 2,8 млн. лева, от които 50 процента са собственото участие на болницата, а останалата част – безвъзмездна финансова помощ. За интегралния център бе закупена високотехнологична иновативна интегрирана система за висококачествена интраоперативна визуализация и компютърно навигирана хирургия в реално време. Към настоящия момент в България няма инсталирана и работеща подобна система. Тя включва два основни компонента: О-рамо и хирургична навигация и позволява въвеждането на нови методи за лечение и диагностика. С иновативната апаратура се извършват ендоскопски и ендоназални операции на хипофизата, ендоскопски операции на базата на черепа, миниинвазивни операции на гръбначния стълб, таза и големите кости, както и корекции на малформации при деца и възрастни.