Ескалира конфликтът между Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" и Митрополит Николой. Днес с гневна декларация излезе ръководството на катедра "Теология" в ПУ срещу новооткритата Духовна академия в града.
Преди няколко дни на пресконференция университетските теолози вече изразиха позицията си, според която Духовната академия не е акредитирано от държавата висше учебно заведение и на практика не дава образование. Обвиненията им са още по-сериозни. Те са на мнение, че "съществуването на псевдобогословски школи като Духовната академия ще осакатяват възпитаниците си с радикални, а често и с неправославни схоластични учения и разбирания и ще насаждат религиозна нетърпимост към други християнски и нехристиянски изповедания."
Пловдивският митрополит Николай коментира взе отношение по конфликта и новата декларация на Пловдивския университет. Според него задача на църквата е да образова своите кадри и той недоумява защо един държавен университет настоява за монопол в тази дейност. Тойъ поясни,че 53 студенти са се записали в първи курс на новата Духовна академия, отворена от тази есен след решение на Светия синод към Пловдивската семинария. Дядо Николай отрече върху студентите от специалност " теология" на ПУ да е имало натиск да се прехвърлят там. Според университетските теолози, подготовката в университета се води от доказани учени, докато в Духовната академия ще преподават близки на владиката свещеници. След четири години обучение студентите оттам излизат без диплома и на практика- със средно образование, нямат право да работят и като учители по богословие. Митрополит Николай обаче контрира, че образованието там ще е духовно, а не държавно
В деня на Света Марина пловдивският митрополит Николай призова политиците да спазват 10-те Божи заповеди.
Специално за празника, по молба на дядо Николай, в храма за поклонение са светите мощи на великомъченик Мина, донесени от Света гора-Атон.
На днешния ден се отдава възхвала и на Йерусалимската чудотворна икона на Света Богородица, чието копие също от снощи с лития беше донесено от катедралния храма "Св. Богородица" в църквата "Св. Марина", в която постоянно се съхраняват и мощите на св. Марина, живяла в Антиохия Писидийска през ІІІ в.
Богослужението събра в главния храм на Пловдивската епархия стотици пловдивчани от ранна утрин.