Участниците на разширеното заседание на РАО „Тракия” бяха поздравени от домакина на срещата  –  кмета на Първомай Ангел Папазов. Той запозна гостите с възможностите за бизнес и културен туризъм в общината. Постави акцент върху 3 нови инвеститори в региона. Един от които е чешката държавна фирма ЖПСВ, която от година от половина работи по поддръжката на железопътната инфраструктура в страната. Създала е цехове за производство на бетонови изделия и елементи за жп гари, както и на пресовани плочи за тротоари и павета. Фирмата вече е спечелила няколко проекта в страната, както и в Турция. Тя е заявила, че в близките 5 години има сериозни намерения за инвестиции. В момента в нея работят около 30 човека, а до края на годината в цеха за траверси ще бъдат ангажирани още 50 работника. „Още една чешка компания има намерения за развитие на дейността си в Първомай”, каза кметът Ангел Папазов. Той уточни, че фирмата „Хроновски” от една година произвежда детайли за автомобилната индустрия, които изнася основно за Германия и в страните от ЕС. „120 служители работят в чешката компания, 30 от тях са от Чирпан. През следващите няколко месеца ще бъде разкрит нов цех, в който ще бъдат ангажирани още 100 работника, така че ще потърся и вашето съдействие, колеги, за да приемем кадри и от вашите общини”, допълни домакинът на срещата. Той посочи, че от година на територията на общината работи и турски инвеститор, който внася какао и какаово масло и също има намерение да развива бизнеса си в региона. Според Ангел Папазов на всички форуми, които организираме съвместно с предприемачи в страната и чужбина, трябва да рекламираме условията за бизнес и да развиваме нашите общини. „Заедно с това трябва да популяризираме историческите и археологически обекти в нашите населени места и да мислим за общ туристически продукт, който да презентираме в страната и чужбина. Убеден съм, че трябва да работим заедно за осъществяването на този проект”, подчерта кметът на Първомай Ангел Папазов.   

След това срещата на Управителния съвет на кметовете от РАО „Тракия” продължи с дискусия по повод въвеждането на новата методика за формиране на такса смет, одобрена от Националния съвет за тристранно сътрудничество.

Кметовете се обединиха около тезата, че не може да бъде въведена нова методика за сметоизвозване и събиране на такса смет без да е ясен резултата. Според тях новата методика ще доведе до завишаване на данъка за битови отпадъци за гражданите. „Трябва да възразим категорично срещу въвеждането на тази методика. В условията на икономическа криза тя ще се окаже сериозен данъчен товар за гражданите”, заяви заместник-председателят на РАО „Тракия” Георги Георгиев, който е кмет на община Тунджа.

„Тази методика за определяне на таксата смет я няма никъде в Европа. Тя е компилация от няколко системи за сметосъбиране и сметоизвозване, познати от страни-членки на ЕС, като Германия и Белгия, но у нас тази методика не е тествана никъде”, посочи от своя страна кметът на Карнобат Георги Димитров, който е и член на УС на НСОРБ. „Таксата смет е целева и трябва да можем да покрием всички разходи за реализацията й. В резултат на въвеждане на новата методика няма да са достатъчни средствата и ще са необходими допълнителни около 1 милиона лева на всяка една община, които да се заделят от други дейности. Освен това, таксата трябва да е социално поносима за гражданите, за да е събираема”, коментира Георги Димитров.

Кметът на Стралджа Митко Андонов заяви, че новата методика за формиране на такса смет трябва да бъде тествана в различен тип общини и да се анализират предимствата и недостатъците й. Той е на мнение, че ако трябва да се прилага от 1 януари 2015г., няма достатъчно технологично време да бъде разработен начина на прилагане от общинските администрации, да бъде приета от общинските съвети и да се пригоди необходимия софтуер за въвеждането й. 

В края на дискусиите кметовете-членове на РАО „Тракия” декларираха позицията си  да бъде отложено вевеждането на новата методика за формиране на такса смет и да бъде направен пилотен проект в няколко общини от различен тип. Те изцяло подкрепят становището на НСОРБ, според което е необходимо технологично време, за да се оцени реалната приложимост и обоснованост на новата методика, както и провеждането на разяснителна кампания в обществото.

Своята позиция РАО „Тракия” ще изпрати до Министерствата на финансите и на околната среда и водите, до регионални сдружения на общини, както и до други заинтересовани институции.

След дискусиите по повод въвеждането на такса смет, председателят на Националното движение по приложно колоездене Светослав Кръстев запозна кметовете от РАО „Тракия” с този спорт, който има традиции от 33 години в нашата страна. Негови последователи са деца от 10 до 15 години, които имат своите постижения в приложното колоездене и заемат челните 5 места в Европейските шампионати.

По-късно кметовете от РАО „Тракия” посетиха арт работилница за български сувенири в Първомай , както и чешката фирма за бетонови изделия ЖПСВ.