Сдружението за правна помощ на потребителите със седалище Пловдив е завело колективен иск в Софийски градски съд  срещу  фирмата за бързи кредити – Профи кредит. Председателят на сдружението Димитър Деков обясни, че целта е да се задоволи общественият интерес и да се защитят правата на потребители на финансови услуги. Повод за съдебния иск са 11 неравноправни клаузи от Общите условия на договора за потребителски кредит на цитираната фирма.   Чрез иска се оспорват общите условия в няколко групи несъответствия със законодателството, които ощетяват потребителите. На тях се вменяват множество задължения, които липсват в Закона запотребителски кредит. А и самите клаузи на договорите са практически неразбираеми са хората без юридическо образование, да не говорим за по-слабо грамотните, допълни адв. Станислав Мишев и прочете някоклко от тях.В действащите Общи условия към договорите за потребителски кредит Версия 01/21.07.2014 г., приети от дружеството ответник, се съдържат неравноправни клаузи, които нарушават правата на потребителите, поради което и на основание чл.146 ал.1 от ЗЗП същите са нищожни. Възраженията за неравноправни клаузи в общите условия са срещу клаузи, които предвиждат:
- поставянето на условия за упражняване на правото на отказ от договора за кредит и правото на предсрочно погасяване на кредита (чл.7.1.1., чл.7.1.2. т.1 и т.2; чл.7.2.1; чл. 7.2.4. от ОУ);
- налагане на нетипично за договор за заем задължение на длъжника за уведомление на кредитора (чл.8.3. от ОУ);
- налагане на нетипично за договора за заем задължение за плащане в срок на други задължения, различни от задължението по договора за кредит и от задълженията към кредитора въобще, както и задължение за въздържане от действия. (чл.8.4. т.1 и чл.8.4. т.3 от ОУ);
- условия за за настъпване на автоматично прекратяване на договора за кредит и последиците от автоматичното прекратяване на договора, както и условия, при които кредиторът има право едностранно да прекрати договора за потребителски кредит ( чл.12.3. , чл.12.4. и чл.12.5. от ОУ).
- отказ от страна на съдлъжника по договора за потребителски кредит от уведомяване, както и установяване на ред за връчване на съобщения (чл.13.1. и чл. 13.3. от ОУ).
- последици от приемане на нови общи условия за заварените договори (чл.16.5 и чл.16.6 от ОУ).
Предмет на оспорване са следните клаузи от Общите условия: