Опасните тигрови комари са се  появили от няколко дни в Пловдивска област.  Това обявиха от Районната здравна инспекция. Те  вече са изпратили уведомление до Националния център по заразни и паразитни болести.Тигровият комар  (на латински: Aedes albopictus) е  вид от семейството на кръвосмучещите комари (Culicidae) с характерно черно-бяло оцветяване на тялото и крайниците.Дължината му е от 2 до 10 мм.
Произхожда от тропичните и субтропични райони на Югоизточна Азия. През последните няколко десетилетия се разпространява в много други региони на света главно чрез транспортни средства и интензивна търговия. Неговите ухапвания са по-болезнени и могат да предизвикат повече алергични реакции.

 Характерното за този вид комар, е че хапе и  през деня, а не само привечер и по тъмно като останалите видове. Женските комари снасят много на брой яйца (около 80 за седмица) на  места, където се задържа вода като: саксии за цветя, стари автомобилни гуми, контейнери, кофи, хралупи и стволове на дървета.

За разлика от другите комари тигровият снася яйцата си над водната повърхност (останалите го правят и върху самата вода) и на мига се излюпват. Поколението му издържа на студ и  засушаване. Тези насекоми са особено чувствителни спрямо температурните колебания. Развитието им започва при средно месечни температури около 20 градуса.

Видът е доста опасен, тъй като е с висока екологична пластичност, т.е. има способността да се приспособява и установява бързо и трайно в новозаселени площи с последващо разширяване на засегнатия район. Тигровият комар е преносител на около 22 вируса, сред които Денга,  Западнонилска треска, Чукунгуня. След установяване на популация на тигрови комари е необходимо да се проведатнезабавни профилактични мероприятия за борба, които включват  ларвицидни и имагоцидни обработки на терените.