Дни след обявяване на избора на Пловдив за българската „Европейска столица на културата 2019“, в града на тепетата ще се проведе и най-мащабното му културно събитие – десетото юбилейно издание на „Нощ на музеите и галериите“ – Пловдив. По случай юбилея тази година организаторите са подготвили огромна програма с над 120 събития, над 90 локации и над 500 артисти от България и света, които ще представят проектите си в двете фестивални вечери на 12 и 13 септември. Тазгодишното издание очаква повече от 60 000 души от цялата страна.

Акценти от събитието и специалната юбилейна програма бяха представени пред медиите на специална пресконференция в голямата зала на Община Пловдив с участието на организаторите – Веселина Сариева, управител на фондация „Отворени изкуства“ и основател на събитието, Виктор Янков, фестивален директор на НОЩ/ Пловдив, съорганизаторa – Стефан Стоянов, заместник-кмет “Култура, образование, туризъм, иновации, развитие и европейски политики” на община Пловдив и кураторите на юбилейната програма Вера Млечевска и Десислава Димова от творчески колектив „Изкуство – дела и документи“ . На събитието присъстваха и артисти и участници в мащабния фестивал.

„Нощ на музеите и галериите“ е едно от събитията, което носи промяната и показва разлика вече десет години“, сподели Стефан Стоянов, заместник-кмет на Община Пловдив. “Успехът на подобно мащабно събитие ни даде куража, че можем да подготвим достойна кандидатура за „Европейска столица на културата 2019“ и че Пловдив има потенциала да се справи.“

Организаторите представиха акценти от юбилейната програма, специално курирана по повод десетото издание на „Нощ на галериите и музеите“ – Пловдив, от творческия колектив на фондация „Изкуство – дела и документи“. Програмата е с название „Тъмната страна на Нощта“ и ще представи специални събития, свързани с характерните културни локации, включени в съвместния проект на фондация „Отворени Изкуства“ и Архитектурно Студио „8 ½“ „Алтернативна карта на Пловдив“.

Юбилейната програма събира в един проект международно известни художници, майстори на занаятите, музиканти и публика за изобретателно, непредубедено, безстрашно и неуморно търсене на тъмната страна – на нощта, „Нощта“, изкуството и града. Избраните произведения предлагат преживяване отвъд впечатляващото, зрелищното или лесно обяснимото. Те предизвикват публиката да преосмисли ролята си на зрител и очакванията си за изкуството. Един от проектите на френския артист Пиер Бисмут с българския колектив Пистамашина например се казва Silent Rock Festival и представя впечатляващо музикално шоу, което може да бъде слушано едновременно от само един зрител. Други участници в програмата са Лъчезар Бояджиев, Рада Букова, Иржи Франта и Давид Бьом, Лорънс Вийнър, Десислава Димова, Регионална задруга на Майсторите (Георги Томов, Иван Ангелов, Жени Микова-Паунова, Симеон Паунов, Мария Митева), Мишел Найсмит, Карл Палм, Камен Стоянов, Стелян Стелянов, Крейг Хевънс.

Както и в предни години, в първия ден 12 септември, акцентът на събитието ще бъде върху съдържанието, представено от традиционните участници в програма „Музеи и галерии“ – близо 30 общински, държавни и частни музеи и галерии, които планират за събитието специални изложби, концерти и представяния. Във втория фестивален ден ще се включат още толкова локации в програмата „Култура и клуб“ – театри, университети, читалища, книжарници, клубове, барове, ателиета, работилници и други алтернативни пространства за изкуство. През двата дни програмата „Град и публични пространства“ ще представи много изложби, концерти, акции, спектакли в публичните пространства на града. През целия уикенд ще има и специална програма за деца „Малката нощ“, случваща се на различни локации.

За по-лесна ориентация в голямата програма на събитието организаторите готвят два инфо пункта – на традиционното място до Градската художествена галерия на Пловдив и пред сградата на Централна поща (паркинга на хотел Тримонцуим), където автобусът от проекта „Библиобус“ ще се превърне в място, откъдето всички посетители ще могат да вземат подробна програма и карта на събитието, за да планират маршрута си. От мобилното приложение Getlokal пък са подготвили лесна възможност да се ориентираш в програмата с телефона си. След като свалят мобилната апликация на Getlokal, всички посетители ще имат достъп до подробна информация за всяко събитие от програмата и точна информация за мястото, часа и датата на провеждането му, както и ще могат да локализарат къде е най-близкото до тях събитие от програмата. За тези, които не успеят да присъстват на събитието, сайта pLOVEdiv.com ще предложи стриийминг на живо от интересни локации и събития в двете фестивални нощи.

Само за 2014 г. 77 културни институции и артисти кандидатстваха към фонд „Специални проекти“ – платформа, учредена през 2013 от съорганизаторите на „Нощта” фондация „Америка за България” съвместно с Община Пловдив. За втора поредна година избраните проекти получават финансиране, за да реализират специален проект или да създадат културно съдържание, което ще бъде представено в програмата на “Нощта” на 12 и 13 септември в Пловдив. Фондът финансира и много проектите, които оставят устойчива следа и развиват дългосрочно културната среда в бъдещата Европейска столица на културата, като например, реализираната с бюджет от събитието адаптация за незрящи на четири постоянни колекции на Регионален исторически музей – Пловдив.