Близо три часа продължи дискусията на тема „За и против ядрената енергетика”, в която се включиха студенти от Пловдивските вузове. Каква е истината за проекта АЕЦ „Белене”, има ли опасност за националната сигурност с неговата реализация, защо нови ядрени мощност именно на тази площадка и защо ядрена енергетика, а не производство на електроенергия чрез възобновяеми енергийни източници? Тези и други въпроси поставиха младите хора на бившия заместник-министър с ресор Енергетика Явор Куюмджиев, енергийния експерт Таско Ерменков и политолога Татяна Буруджиева. Тримата гостуваха на дискусията, организирана от Младежкото обединение в БСП – Пловдив, в качеството си на членове на Инициативния комитет в подкрепа на АЕЦ „Белене”.
Младите хора с изненада разбраха, че проектът е наполовина готов, а за окончателното му завършване инвестицията няма да надхвърли 3.5 милиарда евро. Нова ядрена мощност е възможна само на площадката в Белене, защото тя е лицензирана. Други варианти едва ли ще бъдат разрешени на България, предвид факта, че ЕК трябва да се произнесе единодушно. Явор Куюмджиев последователно разясни технологичните параметри на проекта, възвращаемостта на инвестициите и сигурността, която гарантира за икономиката, домакинствата и околната среда. Последно поколение реактори, с най-висока степен на защита, осигуряващи енергийна независимост, бяха част от аргументите му. Експертът Таско Ерменков допълни, че АЕЦ „Белене” може да бъде довършена за 4-5 години, а идеята на управляващите да изоставят готовата площадка, той илюстрира така: Представете си, че сте си купили чисто нов скъп и луксозен мерцедес, но жена ви каже, че трябва да го приберете в гаража и да го карате едва след 10 години. Според него намерението на управляващите да се започне от нула строителството на 7-ми блок в АЕЦ „Козлодуй“, ще отнеме петилетки. Ще бъде безумие, ако се вземе решение готовият реактор за Белене да се инсталира в Козлодуй, коментира Явор Куюмджиев. Според него ще се получи хибрид, подобен на Франкенщайн, с руски реактор и американски системи за управление. Такива ядрени експерименти не се правят никъде по света, защото са опасни, категоричен бе Куюмджиев. Ако България не построи АЕЦ „Белене“, през 2020 година домакинствата и фирмите у нас ще плащат годишно с 1 милиард лева повече за електроенергия. Страната ни ще стане като Албания – зависима от чужди доставчици, защото голяма част от мощностите за производство на електричество ще излязат от експлоатация. При нужни за потреблението 7900 мегавата (т.е. ако икономиката остане с настоящите темпове) страната ни ще има капацитета да произвежда малко под 6000 мегавата, изчисли Таско Ерменков. За да се задоволи изцяло потреблението с ВЕИ, това означава половината от територията на България да е осеяна с фотоволтаици, което е абсурдно, стана ясно от изложението му.
Доц. Татяна Буруджиева призова младите хора да участват в първото общонародно допитване като израз на пряката демокрация. На въпроса дали българите са достатъчно компетентни да се произнесат по темата, тя отговори с въпрос: „Кажете ми кой от тези хора – Бойко Борисов, Симеон Дянков, Цветан Цветанов, Цецка Цачева – е компетентен по темата ядрена енергетика? Щом хората са достатъчно компетентни да избират кой да ги управлява, значи са компетентни да гласуват по всеки въпрос, който иначе трябва да бъде разрешен от политиците, аргументира се Буруджиева. Тя поясни, че 12 януари 2013 г. е последният срок, при който гражданите, които няма да гласуват по местоживеене, могат да си извадят удостоверения за това. Студенти и ученици ще могат да гласуват, без да е необходимо да се снабдяват с такъв документ, успокои участващите в снощната дискусия студенти доц. Буруджиева.