. В осем области на страната е обявен код жълто - Габрово, Бургас, Хасково, Стара Загора, Кърджали, Пловдив, Смолян, Пазарджик. Това съобщиха от Министерството на околната среда и водите. Сумарните количества, които се очакват за тези райони са между 20 и 35 л/кв.м. В Бургаска област, след обяд на петък и през нощта срещу събота ще има валежи със сумарни количества до 30 л/кв.м. На 27-ми септември валежите в областта ще продължат. Следете прогнозите за времето и не поемайте излишен риск.
От днес резултат на прогнозираните количества валежи се очаква да започне повишение на нивата на реките в:
Дунавски басейн
р. Искър - прогнозираните водни количества за 26, 27 и 28.09 ще са над средната многогодишна стойност. От петък се очаква увеличение на водните количества на реките във водосбора над яз. Панчарево и във водосборите на реките Владайска, Банкенска, Лесновска и Малък Искър. Водните нива ще са под прага за предупреждение.
р. Осъм – горно течение;
р. Янтра – горно течение;
Източнобеломорски басейн
р. Марица – Рило-Родопските притоци в горното й течение;
Западнобеломорски басейн
р. Струма - Осоговските, Малашевските и Рилските й притоци;
Вечерта в петък и в събота, по - съществени повишения на водните нива ще настъпят при най-южните Черноморски реки:
р. Средецка;
р. Маринка;
р. Отманли;
р. Ропотамо;
р. Факийска;
р. Дяволска;
р. Караагач;
р. Лисово дере;
р. Велека;
р. Силистар;
р. Резовска;
Повишения на нивата се очакват и по долното течение на реките Тунджа, Бяла, Крумовица и Родопските притоци на Арда.
В резултат на действието на нарушители на естествения режим на реките, на места са възможни локални, краткотрайни разливи.
