Единомислие по 4 приоритета за управлението на държавата постигнаха ГЕРБ и БСП. Това стана ясно след продължилите близо 4 часа консултации между представители на двете партии. В преговорите взеха участие и пловдивчманите Менда Стоянова (ГЕРБ) и Захари Георгиев (БСП).
„ГЕРБ е една от малкото партии, които представи детайлна програма за управление. Няколко основни приоритета имаме. Считаме, че сме спечелили подкрепата на избирателите именно чрез тази програма. Освен нашите 18 приоритети, направихме детайлен анализ на 12-те червени линии на БСП”. Това заяви Менда Стоянова, след изтощителните 4-часови преговори с БСП в зала "Запад" на Народното събрание.
"По четири от основните приоритети имаме съвпадение на възгледите си – по отношение на евроатлантическа ориентация на България, спазване на ангажиментите в международните договори, насърчаване на инвестициите, влизане в Европейския банков съюз, както и възстановяване плащанията по европейски програми", уточни Стоянова.
Стоянова обяви, че с БСП се припокриват в още два области, но се разминават в начина на решаване на проблемите по тях. Депутатката уточни, че въпросните две горещи области са Корпоративна търговска банка и инфраструктурата на страната. Във връзка с КТБ БСП настоява бъдещото правителство да реши веднага проблема. ГЕРБ също искат това, но след детайлен анализ и след като БНБ назначи международен финансов експерт, който да проучи казуса.
„Другите непреодолими различия са в сектор енергетика и най-вече за АЕЦ „Белене” и цената на тока. Считаме, че цената на тока трябва да се определя на базата на икономически показатели и данни, които осигуряват възпроизводството на енергийната система и не осигуряват допълнителни загуби на предприятията в тази система от независим регулатор. ДКЕВР трябва да бъде избран от НС с 2/3 мнозинство. Едва тогава всички ние бихме могли да имаме доверие в него и да приемем решенията му като икономически обосновани”, изтъкна Менда Стоянова.
Сериозни различия има и в сектор сигурност по отношение на дейностите и правомощията на ДАНС и ГДБОП. От ГЕРБ настояват ГДБОП да излезе от ДАНС и да мине към МВР.
„Имаме различия и по начина, по който трябва да се осигури икономическият растеж. Не сме съгласни с политиката на реиндустриализацията на страната чрез инвеститор държавата. Тя не е факторът, който да създава предприятия и работни места, а да осигурява условията за това. Държавата е доказала, че е лош стопанин”, заяви Стоянова.
Различия между ГЕРБ и БСП има и за начина, по който трябва да се осъществят реформите в образованието, здравеопазването, пенсионната реформа и политиката по доходите и пенсиите.
„Отчитаме необходимостта да има социален елемент, българските граждани да бъдат подпомагани, за да могат да поемат тежестите на икономическата криза, но това не може да бъде за сметка на други фактори, освен на повишаване на икономическия растеж и увеличаването на работните места”, завърши Менда Стоянова.
„Трудна е възможността да продължим в следващите разговори. Различията ни остават, някои от тях са диаметрално противоположни”, обобщи Румяна Бъчварова от ГЕРБ.
След това думата взе Янаки Стоилов, който обясни различията от гледната точка на социалистическата партия.
И от наша страна, и от страна на представителите на ГЕРБ позициите бяха заявени категорично, ясно и аргументирано. Това заяви на брифинг в парламента Янаки Стоилов от БСП след консултациите с БСП, предаде репортер на Агенция „Фокус”. „Нашето убеждение, че на страната и е необходима стабилност”, допълни Стоилов и заяви, че тя може да бъде постигната от справедлива и отговорна държава. „Даваме си сметка, че нови предсрочни избори в този момент не са добро решение на политическата криза. Вярно е, че в тези консултации участваме с 12-те червени линии, за които казахме, че ще отстояваме на власт или в опозиция”, заяви Янаки Стоилов.
Стоилов постави ударение, че 12-те червени линии не са разделителни и съдържат точки на съприкосновение, които отразяват реалните потребности на страната. „Заедно с това, предлагаме решения по най-важните и неотложни национални проблеми”, посочи Стоилов и обясни, че става дума за балансиране на енергийния сектор, но не чрез увеличаване цената на тока. „Никой не трябва да прибягва към ново увеличаване на цената на електроенергията”, подчерта Янаки Стоилов.
За КТБ той коментира, че е минало много време и трябва максимално бързо да бъде представена картина за реалното състояние на банката и да бъдат посочени отговорните. Той изказа позицията на БСП за осигуряване на гарантираните влогове на гражданите и поиска ново ръководство - не само нов управител, а да бъде променен Управителния съвет на банката, „защото всички носят отговорност не само за състоянието й”, подчерта Янаки Стоилов.
По въпроса с актуализацията на бюджета, Янаки Стоилов изтъкна, че не приемат проекта, подготвен от служебното правителство, „което трупа разговори в размер на милиарди”.
Той завърши брифинга си с думите, че се ангажира да представи пред ръководството на БСП обсъденото по непреодолимите различия, за да се види дали може да има промяна в позицията на партията.
Все пак на този етап не може да се очаква, че БСП ще подкрепи ГЕРБ в съставянето на правителство. В близките дни от ГЕРБ ще водят консултации с останалите парламентарно представени партии. Според представителите на двете най-големи политически сили е немислимо те да съставят заедно кабинет и да управляват съвместно.