Кметът на район „Западен” Димитър Колев и директорът на ОУ „Елин Пелин” Татяна Вангелова се включиха в националната кампанията „България чете”, която е част от съвместната дейност между МОН и Министерство на културата. Това стана непосредствено след като двамата раздадоха наградите на учениците, които активно са се включили в инициативите на НЧ „Гого Мавров” и ОУ „Елин Пелин”, а именно за написване на съчинение за „Моята най-очаквана ваканция „ и втората инициатива „Най-добре подредено читателско дневниче”. В първата класация на първо място експертите от читалището, където секретар е Пламена Димитрова и преподавателите от училището класираха Изабела Салчева от 4-ти  а клас. Момичето най-добре е разказало и подредило теста си за летните си преживявания, които не са били никак малко.На първо  място и разбира се награда книга и грамота получи Радослав Джамбов от 3-ти Б клас за най-много прочетени книги през лятото и добре описани в дневника на малкия  читател.
От читалището пък наградиха директорката Татяна Вангелова с малка „Книжка за усмивката”, като тя е получи като истински продължител на инициативата „Прочети и предай нататък”. В нея днес пред децата се включи и районният кмет Димитър Колев, заедно с неговия заместник Ангел Славов.
Иначе инициативите започнаха още в началото на месеца. Невероятно начало за успешна връзка -училище- родител -читалище. Първата стъпка бе направена 1"а" клас с класен ръководител Даниела Милева.Тя прочета  българската народна приказка "Най-скъпоценният дар" - това е знанието . След това родителите прочетоха още няколко български народни приказки свързани с героя Хитър Петър и завършиха с приказката " Златното момиче". Учениците от 4"а" с класен ръководител Йовка Танчовска пък засадиха дърво и четаха от книги с екологична насоченост, търсейки връзката между дървото и хартията. Хартията - книгата се прави от дърво . Темата бе под наслов " ДА ПОСАДИМ ДЪРВОТО НА ПОЗНАНИЕТО И МЪДРОСТТА".
В инициативата за четене на книги се включиха и другите ученици от останалите класове, като интерес предизвика и кампанията „Учители четат за пораснали деца”, където учениците си припомниха годините от детската градина, когато все още не можеха да четат.