Лидерите на пловдивските синдикални организиции на КТ „Подкрепа”, КНСБ и НС „Защита” подкрепиха предложените от левицата промени в Кодекса за социално осигуряване. Позициите си те изразиха на среща с народните представители от БСП Георги Търновалийски и Манол Генов. Общото им мнение е, че мотивите към законопроекта са фактологически верни и съвпадат с интересите на българските граждани. Те се ангажираха и с писмени становища в подкрепа на инициираните законодателни мерки на левицата. Народните представители представиха основните аспекти на законопроекта, който предвижда намирането на трайно и устойчиво решение на ранно пенсиониране, като цялостно се уреждат условията за лицата, работещи при първа и втора категория труд.
Всички законодателни промени трябва да бъдат така направени, че да има максимален баланс между удовлетворяване правата и интересите на работещи и работодатели, като се следи да не се допуска по-нататъшна финансовата дестабилизация на държавното обществено осигуряване, каза Манол Генов. Даваме си сметка, че всяка такава промяна има своята икономическа цена, но смятаме, че изчислените суми са поносими за държавното осигуряване, каза той и цитира анализите, според които това ще струва на НОИ около 21.3 млн. лв. за 2015 г., 61,9 млн.лв. - за 2016 г., и 103.6 млн.лв. - за 2017 г.
Боян Бойкински, КНСБ, изрази становището, че възрастта за пенсиониране трябва да бъде съобразена с продължителността на живот в България. Oт КНСБ предлагат замразяване на възрастта до 2021 година. Законопроектът, внесен от БСП трябва да бъде подкрепен, посочи той и препоръча разгръщане с обхват и на чл. 68 от КСО, касаещ придобиването на право на пенсия при осигурителен стаж и възраст.
Атанас Кръстев, КТ "Подкрепа", насочи разговора към състоянието на частните професионни фондове, които според него се нуждаят от по-висока степен на контрол от страна на държавата и активен политически дебат за тяхното бъдеще. Елена Енева от НС«Защита» изрази своето притеснение относно наличностите по партидите на споменатите фордове.
Профсъюзите подкрепят и предложенията, направени от БСП лява България за отмяна на плоския данък и въвеждането на подоходното облагане, стана ясно на срещата. През изминалия мандат успяхме да гласуваме една мярка – тази за връщането на данък общ доход на хората с минимални работни заплати, като първа стъпка към подоходното облагане, отчете Георги Търновалийски. Той изрази своето опасение обаче, че текстът ще бъде премахнат от новото мнозинство и това ще е страшно несправедливо. Очаква се преизпълнение на приходите от данък върху доходите на физическите лица, затова сумата, която трябва да се възстанови през януари, няма да се отрази върху фиска, категоричен бе народният представител.
Този стил на комуникация трябва да бъде продължен, настояха и от трите синдиката, а народните представители поеха ангажимент за регулярни срещи и обсъждане на нови законодателни инициативи.