Министерският съвет прие актуализацията на бюджета и промените в Закона за ДДС. Предлагат се близо 144 млн. лв. за здраве, а повишението на акциза на цигарите бе отложено. Това съобщи dir.bg.
Промените ще бъдат предложени на Народното събрание, заяви министърът на финансите Владислав Горанов на брифинг след първото извънредно заседание на Министерския съвет.
Кабинетът актуализира бюджета на Министерството на здравеопазването с 43,6 млн. лв., а на НЗОК - със 100 млн. лв., каза министърът на здравеопазването Петър Москов.
"Не е тайна, че разходите в здравеопазването са увеличават непропорционално на възможностите на обществото. За мен болниците са като волтаиците - всеки строи болница и очаква НЗОК да започне да й плаща" каза, финансовият министър. Подобно е състоянието с образованието, по-точно висшето образование, допълни той.
Проектобюджетът предвижда дефицит за 2014 г. в размер на 3,7% - малко под 3 млрд. лв. и осигуряване на допълнително дългово финансиране в размер на до 4,5 млрд. лв. в рамките на годината. От тях 2 млрд. лв. са за изплащане на гарантираните депозити в КТБ.
Очаква се неизпълнените на приходите да достигне 1.63 млрд. лева, каза Горанов. Приходите бяха планирани с огромно напрежение, подчерта той. Вероятно няма да могат да бъдат събрани около 670 млн. лв. , от акцизи около 318 млн. лева, а от корпоративните данъци - приблизително 79 млн. лева.
Предлага се на МВР да се отпуснат допълнително 125,7 млн. лева. Парите се дават заради промените в закона за МВР, в който разходите бяха увеличени. Други 24,2 млн. лева се отпускат на МРРБ като от тях 13 млн. лева за зимната поддръжка на пътищата. Още 16,4 млн. лева ще бъдат дадени на Министерството на земеделието и храните. Това са разходи, които задължително трябва да се платят до края на годината, посочи Горанов.
Горанов обясни, че по отношение на данъчните закони има две основи групи промени.
Едната е свързана с необходимостта синхронизиране на българското и европейското законодателство относно доставката на далекосъобщителни услуги и услуги за радио и телевизионно излъчване и услуги, извършвани по електронен път. Предвижда се тези услуги да се облагат от държавата, където получателят има постоянен адрес или пребиваване.
Впоследствие държавата-членка и приходната ѝ администрация има ангажимент да разпредели в полза на други държави-членки пропорционално на обема на доставките, извършени в общността събраните от нея ДДС.
От 1 януари 2018 г. държавите-членки трябва да установят акциз върху тютюна не по-нисък от 90 евро за хиляда къса.
"Предлагаме в България това да стане на 3 стъпки. От 1 януари 2016 г., от 1 януари 2017 г. и от 1 януари 2018 г.", каза Горанов.
Финансовият министър обясни, че това няма да стане от 2015 г., защото има проблеми с увеличаваща се контрабанда, като ще бъдат вложени усилия за подобряване на работата на приходните администрации за намаляването ѝ. Преди овладяването на контрабандата Горанов не смята, че е удачно да се направи тази промяна.