Не сме съгласни с параметрите на предложения от управляващите Законопроект за изменение и допълнение на Закона за държания дълг и няма да го подкрепим. Това заяви на пресконференция в Пловдив народният представител от „БСП лява България Георги Търновалийски. Той обясни, че актуализацията на държавен бюджет е нормална практика в целия свят и не означава непременно лошо управление на обществените финанси, каквото е внушението на новите управляващи. Твърденията, че правителството на Орешарски е прогнозирало и планирало лошо финансите и управлявало зле европейските средства, не помагат, защото този начин на говорене отблъсква чуждите инвеститори и понижава доверието на международните финансови институции, предупреди Георги Търновалийски. Обективните причини, които налагат актуализацията са свързани с промените в макроикономическите показатели, затова и предишният редовен кабинет предложи такава с корекции в приходната част от 500 милиона лева. Това се наложи заради срива в международните цени на петрола, заради появилата се ликвидна криза в една банка и други макрофактори, изреди финансистът на БСП.
В настоящата актуализация се залага намаление в приходите с 1.060 милиарда лева, но ние смятаме, че може да бъде по-малко с около 300 милиона лева, каза Търновалийски и обясни: «Оперативни данни от месец октомври сочат, че има ръст на събираемостта в размер на 115 милиона лева. Това е ефектът от мерките за обратно начисляване на ДДС за зърнените и техническите култури и заработването на рафинерията ЛУКОЙЛ след приключил планов ремонт». Има резерви, категоричен беше Търновалийски и допълни, че с тях бюджетният дефицит ще бъде до 3%, а не както е планиран от управляващите – 3.7%. Зад увеличението на бюджетния дефицит стои поемането на нови дългове в размер на 4.5 милиарда лева. От ГЕРБ предлагат 2 милиарда от тази сума бъдат похарчени за разплащане на гарантираните влогове в КТБ, 900 милиона – за ликвидна подкрепа на ПИБ и останалите милиард и шестотин милиона лева - за покриване на формирания дефицит.
От „БСП лява България” имат решение за подкрепа на Фонда за гарантиране на влоговете в банките чрез депозирания вече закон. Ние предлагаме Фондът да ползва финанси от управление „Банково” на БНБ, където има сериозен резерв, така няма да се задлъжнява към други финансови институции с високи лихви, поясни Георги Търновалийски.