За поставени въпроси, свързани с реформата във водния сектор и регулирането на взаимоотношенията между  В и К операторите, асоциацията, общините и държавата, информира  народният представител от БСП лява България Манол Генов.
Народното събрание, в предишния си мандат прие промени в Закона за управление на водите, които регламентираха  тези отношенията. В последните няколко месеца обаче нищо не се прави в тази посока и затова съм задал своите въпроси към министрите на околната среда и водите и на регионалното развитие, каза Генов. Народният представител поясни, че според действащото законодателство предоставянето за експлоатация на Пречиствателните станции се осъществява  единствено чрез договор за предоставяне стопанисването, поддържането и експлоатацията на ВиК системите и съоръженията. Такъв Договор, за чието изработване  е отговорна държавата, все още няма. Този въпрос касае няколко  общини от област Пловдив сред които Хисар,  Раковски, Кричим и Стамболийски, но в такова положение са сигурно  десетки общини в страната, допълни Генов.
Община Хисар, например инкасира над 200 000 лева загуби само  за тази година, тъй като не е оператор по смисъла на закона и няма как да се освободи от разходите по  поддръжка на Пречиствателната станция, която е завършена още през 2012 година. От друга страна оператора има право да поеме финансирането на експлоатационните разходи на нововъведените ПСОВ само и единствено след наличие на Договор. В бюджетите на  общините  такива разходи не са заложени, финансирането на дейностите по подръжка на съоръженията от Акт 16 до приемане в експлоатация на съоръжението не е предвидено. Няма предвидени и средства по изплащането на фонд „Работна заплата” на заетия персонал.
Известна е трудната ситуация в общините по дофинансирането на тези проекти, както и липсата на възможност  за някои от тях да изтеглят заем, с който да обезпечат тези дейности, счита народният представител. Пример за това е община Сопот, която заради действията на администрацията си е с наложена корекция от 25% за изграждането на Пречиствателната станция, заради зле проведени  поръчки. Имуществото на общината е описано и това създава невъзможност за съфинансиране  на текущия в момента проект, заяви още  народният представител от левицата.
Не само тези проекти по  Оперативна програма  «Околна среда» са в риск, добави народният представител Георги Търновалийски и даде за пример отлежаващия от 2012 година голям воден проект на гр. Пловдив, който  втора година отлежава в Европейската комисия и по него няма развитие.  Пловдивската общественост трябва да пита администрацията кога ще стартира проекта, какво се прави, защото крайният срок за неговата реализация изтича през 2015 година. Дори  информацията за удължаване на срока с две години да е вярна, то тя може да важи единствено за изграждането на линейната инфраструктура, не и и за изграждането и пускането в експлоатация на пречиствателната станция, категоричен бе Търновалийски.
     Народните представители от БСП бяха категорични, че не трябва да си затваряме очите пред факта, че  финансирането на проектите  по Околна среда бяха спрени заради съмнения за нередности, свързани с обществените поръчки при изпълнение на проектите по времето на ГЕРБ.
 
 

 

Управляващата четворна коалиция се опитва да заглуши гласа на опозицията, това заяви на пресконференция народният представител от БСП лява България Манол Генов. С приемането на  новите правила се намалява  възможността на опозицията за законодателната дейност и  контрол върху работата на министрите. На първо място е ограничена възможността за внасяне на проектозакони  от страна на парламентарните групи за включване в седмичната програма. Всяко отхвърлено предложение ще може да  бъде внесено едва след месец, а не както бе досега – след седмица. Намалява се и  времето им при обсъждането на проектозакони на първо четене, което е още един начин да не се дава гласност на  аргументите на опозицията.
Управляващите отхвърлиха и предложението на левицата  така наречения  блиц контрол да се провежда всеки първи четвъртък, като по този начин се отнема от времето на обсъждане и гласуване на точките, предлагани от опозицията. Това не  е единственото ограничение, категоричен бе Генов. Според новия правилник всеки народен представител ще има възможност да задава само по едно питане и два актуални въпроса месечно към министрите. Положителното е, че накарахме ГЕРБ да оттегли предложението си, според което всички отговори на министри са писмени, а устни са само когато  това  е изрично посочено. Така щеше да се наруши основен принцип на публичността на парламентарния контрол, като правилото да се превърне в изключение, счита народният представител.
Управляващото мнозинство бетонира контрола на ГЕРБ над парламентарната комисията за контрол над службите за сигурност и прилагането и използването на специални разузнавателни средства. Прието бе тази комисия вече да се  сформира не на паритетен, а на пропорционален принцип, т.е. ще бъде  контролирана от управляващите, което буди основателни съмнения за връщане на модела „Цветанов” в използването им, заяви още  народният представител от левицата.