Скулптури, представляващи 3 гигантски предмета от ежедневието – лъжица за хранене, връзки за обувки и дамска обувка бяха поставени в Пловдив по повод кампанията „Малките неща имат голямо значение“, която се осъществява с подкрепата на Община Пловдив и в партньорство с УМБАЛ „Каспела“. Две от скулптурите се намират на площад „Централен“, а едната – във фоайето на УМБАЛ „Каспела“.
Всеки от предметите разкрива различен битов проблем на човек, страдащ от ревматично заболяване. Целта на нетрадиционната кампания на Асоциацията на пациентите с ревматоиден артрит и Организацията на пациентите с ревматологични заболявания в България е да насочи общественото внимание към ревматичните заболявания и да покаже как те променят живота на хората, страдащи от тях. Кампанията има за цел да акцентира върху изключително голямото значение от ранна диагностика още при появата на първите симптоми, за да се предотвратят по-тежки последици и инвалидизация.
Инициативата стартира с пресконференция в Общината Пловдив, по време на която пациентските организации призоваха хората да не забравят, че малките неща имат огромно значение и не бива да ги приемаме за даденост.
„Приоритет в политиката на община Пловдив са инициативи, свързани с превенция на различни заболявания. Кметът инж.Иван Тотев винаги е подхождал с разбиране и съпричастност към инициативи на неправителствени организации, които информират  гражданите за социално-значими и други заболявания“, заяви д-р Рада Бояджиева от община Пловдив. Тя приветства неправителствените организации, които са се ангажирали с една нетрадиционна инициатива, която ще предложат на гражданите и на гостите на град Пловдив, за да  помогнат на хората да търсят навреме диагноза и лечение за успешно осигуряване на по-добро качество на живот.
„В Европа над 10 милиона души страдат от ревматични заболявания, в България техния брой надхвърля 140  хиляди души“, съобщи проф. Анастас Баталов, ръководител на катедра „Ревматология” в Медицинския университет в Пловдив и ръководител на университетската клиника по ревматология в УМБАЛ „Каспела“. По думите му  автоимунното заболяване засяга все по-често млади хора, късно се диагностицира и на практика лечението му продължава до живот.
„Едва ли много от нас се замислят какво означава да не можеш да завържеш маратонкитеси, защото гръбнакът ти е скован от болест на Бехтерев или пък какво е за една жена никога повече да не може да носи обувки на висок ток. Какво е да не можеш повече да се храниш с лъжица, защото ставите ти са изкривени. Всички тези усещания са част от живота на хората с ревматични заболявания. На болните бих казала, че колкото по-добре са запознати с артрита и колкото по-позитивна нагласа имат, толкова по успешно ще се борят с него.“ – сподели Роза Чеглайска, председател на Асоциацията на пациентите с ревматоиден артрит
 „Отдавна искам да осъществим такава голяма и интересна кампания за информираност, с която повече хора да научат за съществуването на ревматичните заболявания и последиците от тях.”, добави  Боряна Ботева, председател на ОПРЗБ.
Скулптурите ще останат изложени на площад „Централен“ в Пловдив в продължение на два месеца – до 25-ти януари 2015 г., за да могат повече хора да ги видят и да се включат в кампанията, която паралелно ще тече и във Фейсбук на страницата „Прегърни ме със сърце“ – https://www.facebook.com/Hug.with.soul.
Ревматичните заболявания представляват широка гама от ставни и извънставни заболявания. Основна сред тях е групата на възпалителните ставни заболявания, от които най-често срещани са ревматоидният артрит (РА), псориатичният артрит (ПсА) и анкилозиращиятспондилит, по-известен у нас като болест на Бехтерев. Тези заболявания имат голямо социално значение, защото засягат хора в активна възраст, имат широко разпространение, влошават сериозно качеството на живот на болните и водят до загуба на трудоспособност и тежка инвалидизация. Общото при тях е автоимунната им генеза – имунната система „обърква“ собствените тъкани с чужди и предприема атака срещу тях. Причината за тяхното развитие е неизвестна, поради което засега те не могат да се излекуват окончателно. Ревматоидният артрит, псориатичният артрит и болестта на Бехтерев са заболявания, при които освен ставните прояви може да има и системни прояви – засягане на очите, кожата, белия дроб, сърцето, съдовете, бъбреците По неофициални данни в България има около 60 000 болни от РА, около 30-40 хил. са с ПсА и около 20 хил. с болест на Бехтерев.