Пловдивските занаятчии отбелязват  еснафския празник „Св. Спиридон“ днес от 10.30 часа в двора на Етнографския музей. Те ще възпроизведат занаятчийския ритуал за въвеждане в майсторско звание.

Свети Спиридон се като закрилник на грънчарите, керемидчиите, тухларите, обущарите, казанджиите.  На празника, който се отбелязва още от Възраждането, занаятчиите и семействата им се събирали за шествие начело със знамето на еснафа. Под музикален съпровод отивали в църквата за тържествен молебен. Всичкият еснаф - майстори, калфи и чираци запалвали голямата свещ пред олтара. За службата жените носели “Иснафско пендихаро“ (петохлебие) за здравето на всички живи майстори. Освен това се правело „коливо“ за живите и за мъртвите, върху което палели свещи. По време на литургията свещеникът споменавал “во време на велики вход” имената на всички живи и починали майстори.

След извършване на литургията еснафът отивал на зиафет (угощение).  Тук устабашията (най-старият и почитан майстор) извиквал кандидатите за майстори, държал им напътствена реч, препасвал ги през рамо с червен пояс, подарявал им от страна на еснафа скромен набор от инструменти и им плесвал по врата един шамар с думите: „Стани като мен“!

В чест на светеца еснафът закупувал с общи средства жертвено мъжко животно, което се колело за курбан и се организирала обща трапеза. Курбанът се раздавал след приключване на църковната служба.

Голяма част от тези традиции са живи сред занаятчиите под тепетата и всички любопитни пловдивчани и гости на града могат да ги видят днес в Стария град.