Силите на реда ще осигурят необходимото полицейско присъствие на места , където се очаква по-голямо струпване на хора по време на почивните и празнични дни
Представители на ГД „Криминална полиция“, ГД „Охранителна полиция“ и колегите им от СДВР оповестиха предстоящите през следващите две седмици планирани действия за обезпечаването на обществения ред и сигурността на гражданите по време на Коледните и Новогодишните празници. Част от тях са планирани на базата на предварителни разговори с общините за предстоящи прояви. Осигурено е полицейско присъствие по места, където се събират повече хора - гари, автогари, базари, хипермаркети, молове, жилищни квартали. Криминалистите напомниха, че гражданите, които ще отсъстват от домовете си за почивните дни, не бива да обявяват намерението си в социалните мрежи. Не трябва да оставят вкъщи и големи суми пари или скъпи бижута. При възможност е добре да активират сигнално-охранителна система или видеонаблюдение. От ГДКП предупредиха, че по празниците е възможно да се активират и телефонните измамници, които да предлагат, освен познатите схеми с пострадал близък и тематични сценарии с томболи и награди. В такива ситуации е важно да се запази хладнокръвие, незабавно да потърсят близките си и в никакъв случай да не давате пари на ръка. Хората, станали жертви на подобни престъпления, да не се колебаят да потърсят помощ и на тел. 112 или в най-близкото полицейско управление.
От полицията призовават гражданите да бъдат по-бдителни и отговорни към личните си вещи. Статистиката сочи, че често кражбите са провокирани от оставен без надзор багаж - скъпи вещи, поставени в колички за пазаруване, пари и документи в дреха на закачалка в заведение. Въпреки, че се забелязва спад на джебчийските кражби, експертите съветват на места с голяма концентрация на хора да се проявява особено внимание. Според статистиката, за 11-те месеца на 2013 година има регистрирани 2 467 джебчийски посегателства, а за 2014 година те са 2 391 за цялата страна. Разкрити за миналата година са 429, а за тази 469.
Традиционно в навечерието на празниците служители на ГДОП извършват редица проверки за незаконна търговия на пиротехнически средства. Апелът към гражданите е за повече бдителност при употреба на тези стоки и внимателно изчитане и спазване на инструкциите, а закупуването им да става само от лицензирани обекти.
Служители на Столичната дирекция на вътрешните работи вече са провели срещи с управители на охранителни фирми и заведения с оглед по-доброто взаимодействие по време на празничните дни. Обезпечен е и традиционният Новогодишен концерт на площад „Батенберг“ в София. Ще бъдат изградени контролно-пропускателни пунктове, от където няма да се допускат хора в нетрезво състояние, носещи стъклени бутилки или опасни предмети. За реда на площада ще се грижат 150 униформени. Засилено ще е и полицейското присъствие в градския транспорт и метрото, които ще работят в новогодишната нощ.
Предвидено е провеждането на редица специализирани полицейски проверки и операции по широкообхватния метод за контрол, обясниха от ГД „Охранителна полиция“. За да се избегнат предпоставките за пътно-транспортни произшествия униформените ще организират движението на входно-изходните точки на големите градове, стриктно ще следят за спазване на скоростта, отнемането на предимство, неправилното изпреварване и пресичане. Предвид намерението на много хора да пътуват по време на почивните дни, от полицията съветват това да се планира през светлата част на денонощието, автомобилите да са пригодени за пътуване при зимни условия, а водачите да проявят повече внимание и толерантност на пътя. Черната статистика за изминалите 11 месеца на 2014 година сочи, че са станали 6 389 тежки пътно-транспортни произшествия, при които има 601 жертви, а ранените са 7 859. 32 от загиналите са били деца, а 133-ма пешеходци. Основните причини за възникване на катастрофи са превишената или несъобразена скорост, посочиха от пътна полиция.
В съответствие с очакваната висока интензивност на движение, за да бъде улеснена пропускателната дейност и да не се допусне натрупване на изчакващи превозни средства при влизане или излизане през граничните пунктове, ГД „Гранична полиция“ ще организира граничните проверки. Ще бъде засилен контролът и предприети допълнителни охранителни мерки за обезпечаване на сигурността в граничната зона. Заедно с Агенция „Митници“ ще продължат регулярните проверки за предотвратяване на контрабандата на наркотици, акцизни стоки и общоопасни средства. При възникване на проблемни въпроси, свързани с граничния контрол, гражданите могат да подават сигнали и запитвания в Националния координационен център на ГД „Гранична полиция“ на телефон 02 983 18 65 или на e-mail nsgp@mvr.bg.
Пожарникарите напомнят, че с настъпването на коледните и новогодишни празници се повишава рискът от пожари, както на обществени места, така и в дома. Предпоставки за това са използването на различни видове коледни украси, бенгалски огън, фойерверки, сценични и пиротехнически изделия, работещи и оставени без надзор отоплителни и електрически уреди и други. За да не бъде помрачено празничното настроение, експертите препоръчват следването на няколко просто правила. Не бива да се използват свещи и бенгалски огън за украса на коледните дръвчета. Светещите коледни лампички не трябва да се оставят без надзор. Добре е да проверим изправността на електрическите и другите отоплителни уреди, които ползваме ежедневно в бита си. Не бива да разрешаваме деца да употребяват пиратки, римски свещи, ракети и други пиротехнически изделя. Когато палим свещ в църквата трябва да пазим освен себе си и околните хора – косите и облеклото им. Ако сме решили да празнуваме извън дома си или сме на обществено място /търговски център, кино, театър и др./ трябва да обърнем внимание на евакуационните пътища и разположението на уредите за пърночално пожарогасене. В случай на задимяване и пожар на обществено място не бива да изпадаме в паника, а да се насочим към най – близкия изход. За нашата сигурност е добре да слушаме и изпълняваме указанията от оповестителните уредби и от персонала на обекта. Не бива да се блъскаме в хората около нас или да викаме. Необходимо е да помогнем на децата, на възрастните хора и на хората в неравностойно положение. При силно задимяване, по възможност трябва да използваме намокрен с вода текстилен материал пред носа и устата си и да дишаме през него. Придвижването трябва да става в приведено положение – близо до пода, защото въздухът там не е толкова замърсен. При първа възможност съобщете на телефон 112 - дежурният оператор може да Ви зададе уточняващи въпроси, както и ценни указания.