Не бива да се бърза, когато се приемат законови промени в пенсионната система. Това заяви днес в Пловдив вицепрезидентът Маргарита Попова. Тя добави, че тази тема е свързана със записаното в Конституцията, че България е социална държава. Според вицепрезидента в системата трябва да се правят след постигане на широко съгласие между политиците, експертите и гражданите
Вицепрезидентът Маргарита Попова подкрепи инициативата на председателя на Израелско-българския институт д-р Невен Енчев за създаване на Музей на толерантността в Пловдив. Тя пристигна в града на тепетата днес и разгледа изложбата с фотоси на Огнян Панов „Животът на малцинствата в България“, преди фотоизложбата да отпътува за други градове на страната.
Маргарита Попова бе посрещната от кмета на Пловдив инж. Иван Тотев, почетния консул на Израел в Пловдив и председател на Израелско-Българския институт д-р Невен Енчев, директора на фондация „България“ Яков Джераси, кмета на район „Централен“ Георги Титюков, представители на различни етноси и общности под тепетата.
„Бих била много щастлива, ако г-н кметът намери готова сграда – Пловдив и богат и на сгради, и на хора – в която да поместим, а не да строим наново Музея на толерантността“, каза Маргарита Попова. Думите й бяха последвани от категоричния ангажимент на кмета на града инж. Иван Тотев за подкрепа в тази посока.
„Идеята на тази изложба е да се опознаят хората от различните общности. Защото, когато се познават добре, хората не могат да се мразят“, каза пред Маргарита Попова, гостите и медиите д-р Енчев. Националният директор на фондация „България“ Яков Джераси не скри, че експозицията е била поругана и по тази причина впоследствие обновена с нови фотоси. Но, и двамата с д-р Енчев бяха категорични, че това се е случило заради едно малцинство от хора, които по принцип отричат и охулват всичко. Възпитаването в етническа толерантност, особено сред младите хора трябва да продължи.
„Хората сме създадени така, че да ни свързват много неща и това се вижда във фотосите – уважение, обич, желание - когато си сбъркал да поискаш прошка и то с убеждението, че ще я получиш. Защото насреща ти стои добър човек“, добави и вицепрезидентът. Маргарита Попова също изрази позицията си, че опитите за обругаване не бива да спират процеса на възпитаване в етническа толерантност. Това няма да стане бързо и от веднъж, но все трябва да се започне, заключи тя.
Експозицията на Главната улица в Пловдив беше открита преди месец от Ейбрахам Фоксман, национален директор на Лигата срещу поругаването - една от най-влиятелните еврейски организации в света при визитата му в Пловдив преди месец. Ейбрахам Фоксман пристигна от Ню Йорк, водейки 17 US бизнесмени, които са и обществени фигури , представлващи лигата в различни градове на САЩ.
Фотоизложбата стана възможна благодарение на д-р Невен Енчев, главния редактор на в. „Труд“ Петьо Блъсков и със съдействието на община Пловдив. Идеята е „Животът на малцинствата в България“ да обиколи 14 града на страната ни през следващата година.