Общо 120 автомобила на Пътна полиция ще бъдат оборудвани с новата система за видеозаснемане и аудиозапис на действията на пътните полицаи. Това съобщиха от МВР. Отстъпление от позицията, че административните проверки по линия на пътната безопасност ще се осъществяват само в условия на видеозаснемане няма да има. Смятам, че пътя по който сме поели е правилен и с точни разчети. Това каза министър Веселин Вучков при представянето на новото оборудване на полицейски автомобили с вградена система за видеозаснемане и аудиозапис. Присъстваха директорът на ГД”Охранителна полиция” Тодор Гребенаров, директорът на дирекция “Комуникационни и информационни системи” /КИС/ в МВР Ивайло Кънов, ръководни служители от националната пътна полиция.
Пътната полиция трябва да е в услуга на гражданите, не толкова да се стреми да наказва, колкото да предотвратява пътните нарушения. С новите системи за видеозаснемане, както и със законовите промени, които ще предоставят възможността да ползваме мобилните камери за скорост с електронен фиш, в много голяма степен възможностите за корупциионни прояви ще бъдат предотвратени, каза още министър Вучков. Според него, новите технически средства ще бъдат защита и за самите полицейски служители, ако към тях бъдат отправени неоснователни твърдения за корупция.
Новата система за видеозаснемане и аудиозапис на действията на пътните полицаи е част от предприетите от МВР мерки за справяне с корупционните прояви, свързани с контрола на пътната безопасност. На 25 ноември бяха променени правилата за контрол на пътното движение, като беше даден двумесечен срок до средата на януари за анализ на новата система на работа. „Отчитаме, че резултатите от въведената преди близо 2 месеца нова система на работа са положителни, в същото време забелязваме и някои недостатъци“, заяви Вучков. Необходимо беше известно време, за да подобрим технологичното оборудване на полицейските автомобили, които осъществяват пътен контрол, уточни той. Вътрешният министър оповести изводите от анализа:
– Няма да има отстъпление от въведената система, видеозаснемане ще има на всички проверки, осъществявани от пътна полиция;
– Пътният контрол и занапред ще продължава да се извършва само от служители на пътна, но не и на охранителна полиция;
– Запазва се действието на широкообхватния метод за контрол на места, предварително обявени на сайтовете на областните дирекции.
– В действие продължават да работят 25 стационарни камери за контрол на скоростта с електронен фиш. Функционират и 148 мобилни камери, които след решението на ВАС от началото на миналата година не генерират електронен фиш. С предприетите промени в Закона за движение по пътищата се предвижда от средата на февруари мобилните камери да заработят с пълен капацитет като генерират електронен фиш, функционирайки безотказно и без човешка намеса.
– Всички автомобили на пътна полиция са снабдени с джи пи ес системи, които показват точните им координати по време на работа.
Министър Вучков разясни, че новата система за видеозаснемане и аудиозапис на действията на пътните полицаи е резултат на съвместна процедура между МВР, Комисията за финансов надзор и Гаранционния фонд за задължителните застраховки “Гражданска отговорност”. Първите 20 оборудвани автомобила ще заработят след 20 януари и с тях ще може да бъде извършвана административна проверка за пътна безопасност, включително и от един патрулен автомобил, обяви министърът на вътрешните работи. В рамките на 2 месеца ще бъдат оборудвани общо 120 патрулни автомобила на пътна полиция.
Министърът благодари на служителите от ГД”Охранителна полиция” и дирекция “КИС” в МВР, които в рамките на поставените срокове успяха да подготвят новата техническа система. Техническите й параметри бяха
представени от директора на Д”КИС” Ивайло Кънов. Тя е комплекс от 3 видеокамери, два безжични микрофона за запис на целия процес на извършване на проверката на пътя. Паник-бутон дава възможност на патрулния екип да сигнализира при извънредна ситуация. Системата е оборудвана и с допълнително захранване, както и възможност за онлайн наблюдение. Съответните контролиращи органи могат да проследят работата на конкретен екип в реално време. На централно ниво в МВР е оборудвана система за запис на информацията от всички проверки на територията на цялата страна за срок от 30 дни. Процедурата е съгласувана с утвърдените в МВР правила, съгласувано е с Комисията за защита на личните данни, заяви Кънов.
Единичната стойност на оборудван автомобил с новата система е 4700 лева с ДДС. Повече информация за системата може да видите в презентацията под текста.Министър Вучков припомни за две нововъведения по линия на регистрацията на моторни превозни средства. На 1 януари влязоха в сила промени в Закона за местните данъци и такси, по силата на които бяха въведени технологични възможности органите на МВР да предоставят на Министерство на финансите по електронен път ежедневно информация относно регистрирани, отчислени и спрени превозни средства, както и информация за екологичната категория на МПС. От 1 януари българските граждани не са задължени да се явяват в общинските администрации, за да подават декларации за регистрирани или снемане от регистрация на моторни превозни средства, съобщи министърът на вътрешните работи.
С оглед на някои затруднения при пътуването на български граждани на територията на Унгария и Гърция през последните 8 месеца бяха предприети промени в подзаконови нормативни актове и организационни действия. В резултат, от март ще бъдат въведени промени в съдържанието на малкия талон на моторните превозни средства. В него ще бъде отразена на цялата информация от големия талон на моторните превозни средства. Новият малък талон ще бъде и с подобрена защита. Целта на предприетите мерки, е да не се създават проблеми на водачите при пътувания в Унгария и Гърция. Гражданите с валидни талони не е необходимо да ги подменят, това ще става по желание, подчерта министър Вучков. След изтичането на срока им на валидност изтича, ще бъдат издавани талони от новия вид.
Заместник-директорът на дирекция “Опазване на обществения ред и контрол на пътното движение”-ГДОП Антон Антонов предостави на медиите данни за пътната аварийност в страната през миналата година. През 2014г. са настъпили общо 7100 тежки ПТП с 658 загинали и 8631 ранени, като 6200 от тях са без сериозни травми. Най-аварийните месеци за годината са били март, май и юли, в които основно се е генерирало увеличението на броя на загиналите в сравнение с предходната 2013 година. През 2015 година контролът на пътното движение преимуществено ще бъде насочен към контрол на скоростните режими, тъй като заради несъобразена скорост загиват приблизително половината от жертвите на пътя, обяви Антон Антонов.