Апелативният съд в Пловдив насрочи седмица същинското гледане на делото за разпространение на радикален ислям. Магистратите заседаха по жалба на подсъдимите по жалба на подсъдимите Ахмед Муса Ахмед, Саид Мутлу, Абдуллах Салих, Неджми Дъбов, Хайри Шерифов, Байрам Ушев, Ахмед Абдуррахманов, Изет Джалев, Мохамед Камбер, Юсуф Горелски, Найме Горелска, Али Хайраддин и Али Ходжа и по протест на прокуратурата.
На съдебното заседание от защитниците на подсъдимите бяха представени писмени доказателства и направени доказателствени искания в голям обем. Само допълнението към въззивната жалба беше 102 страници. Другите направени доказателствени искания са за съдебни поръчки, преразпити на свидетели и допускане на нови. Направиха се искания за назначаване на повторна, евентуално на допълнителна експертиза във връзка с извършените експертизи и преводи. Днес апелативните приеха искането на защитата на обвиняемите за представяне на нови доказателствени материали и правото на прокуратурата да се запознае с тях в седемдневен срок. Сред новите документи трима от адвокатите приложиха дори медийни разпечатки от репортажи за погребението на саудитския крал Абдула отпреди няколко дни. В тях адвокатите подчертават речта на английската кралица, която изтъква заслугите на покойния владетел за мирното съжителство и добронамереност между религиите. Те поискаха да бъде разпитан член на саудитската кралска фамилия, тъй като едно от обвиненията е, че имамите са били във връзка с членове на група за радикален ислям от Саудитска Арабия, която пък била финансирана от фондация, близка до кралското семейство.
Адвокат Ина Лулчева заяви, че това е важен факт, тъй като част от обвинението се позовава на хипотезата, че именно фондация, свързана със саудитското кралско семейство е финансирало дейността на групата начело с Ахмед Муса Ахмед, и това се е отразило на произнесените присъди. Подсъдимите настояват за отмяна на наказателните си присъди и постановяването на напълно опрадвателни, докато прокуратурата протестира ниският им размер и пледира за максимални наказания.
Пазарджишкият окръжен съд на първа инстанция осъди на 13 обвиняеми от групата, с лидер Ахмед Муса Ахмед, който единствен получи ефективно наказание от 1 година затвор и 5 000 лв. глоба. Други двама получиха условни присъди с парични глоби от 2000 до 3000 лева, а останалите – само финансови санкции от по 2000 лева всеки.