Заместник – министърът на околната среда и водите Павел Гуджеров, Областният управител Розалин Петков и кметът на Пловдив инж. Иван Тотев откриха дискусия на тема „Влажните зони и нашето бъдеще“. Поводът за проявата, съвместна инициатива на Басейнова дирекция за управление на водите Източнобеломорски район – Пловдив, Регионалната инспекция по околна среда и води – Пловдив и община Пловдив е Световния ден на влажните зони – 2 февруари, а съорганизатор на събитието Областния информационен център - Пловдив.
Мотото на инициативата през 2015 година е "Влажните зони за нашето бъдеще - Присъединете се!". Преди началото, с минута мълчание участниците в дискусията почетоха жертвите на наводненията от последните дни.
"България подписа Конвенцията за влажните зони – Рамсарска конвенция на 2 февруари през 1971 г. в иранския град Рамсар и е една от първите страни включили се в нея. Много важно е да се следи за влажните зони, както и за растителните и животинските видове в тях. В Пловдив има няколко такива, които обаче не са с международно значение", каза Гуджеров. “Влажните зони са важни, защото са едни от най-продуктивните за хората, екосистеми - като водоизточник, риболов, животновъдство и други. Освен това, те спомагат за поддържането на кръговрата на водата, осигурявайки питейна вода и ниво на подпочвените води. Те са един много важен елемент от цялата екосистема, затова централна и местна власт, неправителствен сектор, Младежки воден парламент, всички ние трябва да обединяваме усилия в поддръжката на тези влажни зони и разширяването на тяхното значение. Начинът, по който човек се отнася към природата е безспорна мярка за културата и интелекта на нацията.“
Конферентната зала в административната сграда на Гребния канал в Пловдив бе препълнена от млади хора - членове на Младежкия воден парламент от страната, ученици от пловдивските училища, студенти от Аграрния университет в града, както и експерти от Зелени Балкани и Българското дружество за защита на птиците. Представена бяха 3 презентации, преди да бъде дадено начало на дискусиите.
Участниците обсъдиха опазването на редките видове растения и животни във влажните зони, устойчивото използване на ресурсите в тези зони и участието на младите хора в процеса на управление на водите. По-късно се извърши наблюдение на водолюбиви птици в река Марица в близост до Гребния канал.