
Въвежда се нова образователна структура на обучение, сред която обучение вкъщи, частните училища и градини също ще получават държавни пари, решиха депутатите.
Парламентът прие на първо четене Законопроекта за предучилищното и училищното образование, внесен от Милена Дамянова от ГЕРБ и депутати, предаде БТА.
В гласуването участваха 161 народни представители, от които 107 бяха "за", 32 - "против", а 22 се въздържаха. Законопроектът бе подкрепен от ГЕРБ, Реформаторския блок, Патриотичния фронт, "Български демократичен център". Против гласуваха от "БСП лява България" и "Атака". От ДПС се въздържаха при гласуването.
Мнозинството отхвърли на първо четене Законопроекта за народната просвета, внесен от Валери Жаблянов и народни представители от БСП. В гласуването участваха 149 народни представители, от които 27 бяха "за", 67 са против, а 55 се въздържаха. Законопроектът бе подкрепен от БСП, против гласуваха от ГЕРБ и РБ. С "въздържал се" гласуваха от ДПС, ПФ и АБВ. От "Атака" не участваха.
В законопроекта на ГЕРБ се предлага нова образователна структура в системата на училищното образование - основна образователна степен с два етапа: начален /I-IV клас/ и прогимназиален /V-VII клас/, и средна степен също на две нива - първи гимназиален етап /VIII-Х клас/ и втори гимназиален етап /ХI и ХII клас/.
Двата етапа в средната степен на образование ще осигуряват вертикална и хоризонтална проходимост в системата; възможност за смяна на избора; предуниверситетска подготовка; тясно профилирано и професионално образование в последните две години.
Предвижда се и създаването на нов вид училище - "обединено" /от I до Х клас/. Така учениците от малките населени места или тези, чиито семейства са в затруднено финансово положение, ще могат да завършат първи гимназиален етап в родното си място.
Тези училища могат да осигуряват и професионална подготовка, което ще позволи на децата да придобият квалификация по част от професия.
Идея на ГЕРБ е и да се въведе статут на училище с национално значение.
Заварените към влизането в сила на този закон общински основни училища ще се преобразуват в едно от училищата в новия закон, по решение на общинския съвет. Към всяко училище ще има обществен съвет, а Национален инспекторат по образование ще прави независима външна оценка на качеството на образованието, предлагано в училищата и детските градини.
Учениците от 1-ви до 3-ти клас ще получават качествени оценки, вместо в цифри, и ще завършват с удостоверение за завършен начален етап. Предлага се учениците до 4-ти клас да не повтарят класа.
Проектът дава възможност професионалните гимназии и училища по модела на германската дуална система да осъществяват професионално обучение във втори гимназиален етап /ХI и ХII клас/ и по пътя на обучение чрез работа (дуално обучение).
Обучението чрез работа е форма на партньорство между професионална гимназия и работодател, която съчетава обучение в реална работна среда чрез наемане на работа в предприятие и обучение в професионална гимназия или професионално училище.
По отношение на финансирането се предвижда децентрализация до ниво "училище", като частните училища и градини също ще получават държавни пари. По този начин, разясни Дамянова, ще се разшири достъпът до образование, от една страна, и ще се повиши конкуренцията между образователните институции, от друга. Държавното финансиране за частните училища и детски градини ще влезе в сила от 2018 година. Парите за частните учебни заведения обаче ще са само част от тези, които ще се дават на общинските и държавни.
За частните няма да има средства за материалната база, за специалисти и за работа по интереси. Средствата ще се дават само за покриване на учебния процес, тоест за заплати на учителите. Управляващите предвиждат и възможност държавата да спира парите за частните училища и детски градини, ако в работата им бъдат открити нарушения по време на външното оценяване.
Част от партньорите на ГЕРБ в управляващата коалиция се изказаха против идеята държавни пари да отиват за частното образование. АБВ и Патриотичният фронт поискаха промяна в този текст между първо и второ четене. Срещу него се изказаха и от БСП.
Законопроектът за Народната просвета на левицата предвиждаше предучилищното обучение и възпитание да е задължително от учебната година, чието начало е в годината на навършване на петгодишна възраст на детето. Според проекта училищното обучение е задължително до навършване на 18-годишна възраст и започва от учебната година, чието начало е в годината на навършване на 7-годишна възраст на детето. По преценка на родителя децата могат да тръгват на училище и на 6 г.
За задължителното предучилищно обучение на децата в публичните детски градини и училища родителите да не заплащат такси за дейностите, финансирани със средства от Държавния и от общинските бюджети. Ресурсните центрове също трябва да получават пари от държавата, смятат още от левицата.
Учителите са длъжни да преподават на български език и да подпомагат децата и учениците при овладяването и прилагането на книжовните му норми с изключение на учебния предмет "Чужд език", на учебния предмет "Майчин език" и на учебните предмети на чужд език.
"Изправени сме пред необходимостта средното образование да стане задължително, в момента сме в парадоксална ситуация - по-лесно може да се завърши университет, отколкото средно училище", коментира по време на дискусиите Жаблянов.
Затова БСП настоя инспекторатът по образование да остане част от просветното министерство и да е на пряко подчинение на министър-председателя.
Социалистите искат и "за" въвеждането на един учебник по всеки предмет, за да има ефективна борба с корупцията в системата.