Дебатите и гласуването по новия заем за 16 млрд. лева се отлагат, реши мнозинството в парламента, информира dir.bg= Преди това "Атака" призова за бойкот на кворума в залата.
След като вчера стана ясно, че единствено Реформаторският блок от подкрепящите правителството партии са за вземането на дълга, дебатите бяха прекратени и до гласуване не се стигна.
Предложението за отлагане на дебатите днес дойде от съпредседателя на Патриотичния фронт Валери Симеонов, който се аргументира, че за такова важно решение има нужда от повече време за разяснение.
Георги Кадиев от БСП обаче призова за продължаване на дебатите, тъй като в момента се извършвала покупка и продажба на цели парламентарни групи.
„Няма нужда от цяла седмица да ви купят. За 16 млрд. лева по една минута на милиард, трябва да гласуват срещу него, защото тези дългове ще ги плащат и нови деца”, посочи Кадиев, визирайки вчерашните срещи на финансовия министър Владислав Горанов с коалиционните партньори.
„Ако трябва, ще се ходи на избори, по-добре така”, заключи Кадиев, цитиран от "Фокус".
115 депутати обаче одобриха идеята на Симеонов, 59 гласуваха "против", а 2 се въздържаха, предаде БГНЕС. Вероятно обсъждането ще продължи другата седмица.
При обявяването на резултата от левицата започнаха да скандират „Оставка”, а председателят Цецка Цачева ги призова да напишат писмо с техните оставки и да ги входират в НС.
Йордан Цонев от ДПС коментира, че са се запознали с аргументите на ГЕРБ за дълга, макар че „1 минута не ни е отделил министърът на финансите", и имат становище.
Г-н Симеонов, един политик трябва и да чете, не само да говори глупости”, обърна се Цонев към лидера на НФСБ.
Още преди да започне работният ден депутати от "Атака" застанаха на всеки от входовете на залата с плакати "Колеги, стоп! Не влизайте, не правете кворум, така престъпният военен заем няма да мине. Не ставайте златен пръст на колониалния режим".
Скандалите в парламента започнаха с изказването на депутата от БСП Румен Гечев, което в печатните и електронни медии бе представено в два варианта: 1. ”Заемът означава дълг от 10 000 лева на всеки жив българин”. 2. “Заемът означава дълг от 10 000 лева на всяко новородено дете”. Простата аритметика показва, че ако се вземе по 10 000 лв на всеки българин, то заемът би бил около 70 млрд лв. Даже и ако се вземе заем от 16 милиарда лв за 30 години при 10% лихва, пак простата аритметика показва, че тогава бихме платили максимум 64 млрд. лв. Истината обаче е много проста.
"Тази ратификация е неприемлива за нас, за нас това е престъпление", заяви лидерът на партията Волен Сидеров, след като още вчера заяви, че парите щели да бъдат използвани за военни действия.
За намека на премиера Бойко Борисов за оставка той коментира:
"Ако ми отстъпи мястото си не 6, а 66 милиарда ще осигуря на България".
Депутатите от другите партии обаче не отвърнаха на призива на "Атака" и се регистрираха.
Позицията на ПФ е да подкрепя всичко, което е добро за България и да сме против всичко, което е във вреда, докато не се убедим, че този заем е от полза, няма да гласуваме за него, никаква сила или рекет няма да ни накара, коментира по-рано пред TV7 Валери Симеонов.
Той подчерта, че вчера финансовият министър им представил таблица с разчет, но трябвало да го направи доста преди това. Има голям проблем с комуникацията, изтъкна Симеонов.
„Може би изказването на премиера беше емоционално, продиктувано от разочарование и очакване бързо да мине това решение. Ние не подлежим на изнудване. Дали ще си подаде оставката, или не си е негов проблем и въпрос на това колко отговорно гледа на изключително важния пост, който заема”, добави лидерът на НФСБ.
Той бе категоричен, че ако Борисов реши да подаде оставката, няма да отиде да го моли на колене.
Може да подкрепим ратификация за нов външен дълг в размер на 12 млрд. лева, които са необходими за плащане по стари дългове, но за останалите пари ще настояваме за разяснения, коментира пък лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов. Той бе категоричен, че в случая не става въпрос за "алъш-вериш", както ги обвиняват, цитира го БНР.
Председателката на Комисията по бюджет и финанси Менда Стоянова (ГЕРБ) обаче бе категорична пред БНТ:
"Ако не се изтегли този външен дълг, за който спорим, става страшно. България трябва да спере плащанията си към кредиторите. Отделно да свие гласувания дефицита по отчет и след като икономиката не е във възход, свиването ще трябва да бъде в разходната част на бюджета".
По-късно пред журналисти Стоянова подчерта, че няма много време за убеждаване за нов външен дълг, защото през май има падеж по стари задължения. След като НС ратифицира договорите, би трябвало да започне организацията на представянето на България и исканията й за дълг от международните пазари, за да убеди инвеститорите да купят дълга на ниска лихва, уточни тя.
В отговор на репортерски въпрос депутатката отговори, че никой не поставя условия.
"Всички тези партии са в управлението, имат достатъчно властови потенциал, АБВ има вицепремериер, какви условия повече да ни поставя?. Ивайло Калфин чисто експертно смята, че дългът е правилен. За мен е неизвестно защо неговият лидер и парламентарната му група не застават на тази позиция - хем искат разходи, хем няма откъде да се вземат парите за тях, малко ми се струва противоречиво", коментира Стоянова.