На 5 март /четвъртък/ от 15,30 часа в Техническия университет - филиал Пловдив /ул. "Цанк Дюстабанов" 25/ в аулата на университета ще започне представяне на работата на ЦЕРН - най-големият ускорител на частици в света. Това ще го направи инж. Мирослав Атанасов, който работи в направление "Специални магнити" в ЦЕРН. Той има и още една задача в Пловдив, където е завършил своето инженерно образование. Ще покани студенти от Филиала на Техническия университет да отидат на стаж при него в Швейцария. В ЦЕРН работят двама инженери, които са завършили в ТУ - филиал Пловдив. И двамата започват кариерата си най-напред като стажанти в ЦЕРН. Лекцията за ЦЕРН е отворена за медиите.

Инженер Мирослав Атанасов е пловдивчанин и работи в ЦЕРН. Всъщност пловдивските инженери от филиала на Техническия Университет в Пловдив, работещи в най-голямото съоръжение за ускоряване на частици в света, са двама. Но точно инж. Атанасов е в групата “Специални магнити” по проекта МедАустрон. МедАустрон е център за адронна терапия, който е в процес на изграждане във Винер Нойщат, Австрия. Той е базиран на синхротрон за ускоряване на протони и въглеродни йони за третиране на ракови образувания. Електромагнитите, които оптимизира Мирослав, са инсталирани в екстракционната линия на ускорителя през юни 2014 г. и въведени в експлоатация през октомври 2014 г. Инженер Атанасов ще разкрие подробности за работата си в ЦЕРН пред студенти и преподаватели в Аулата на ТУ- филиал Пловдив на 5 март от 15,30 часа. Той обаче е в Пловдив и с още една важна мисия: да представи стажантските програми в ЦЕРН и покани студентите за участие в тях.

Доцент доктор Васил Спасов работи с Мирослав Атанасов от 3 курс в ТУ - филиал Пловдив и го обучава общо 4 години. Ето какво казва доцент Спасов за своя успял студент:В Пловдивския филиал на ТУ той получи много добра академична подготовка. Съвместната ни работа беше в областта на численото моделиране и оптимизация на електрическите машини със съвременния метод на крайните елементи. Това беше и темата на първата му дипломна работа за бакалавърската степен. В своите разработки Мирослав Атанасов ползваше английски и френски език, които му даваха достъп до най-съвременната информация в нашата област. На магистърската му дипломна защита в пловдивския ВУЗ през юни 2014 година дойдоха много студенти от различни специалности, за да видят именития си колега. И да го попитат има ли начин да кандидатстват за стаж и работа в ЦЕРН. Магистърската дипломна работа на Мирослав е преведена на английски език и ще бъде публикувана в официалния сайт на ЦЕРН. Съвместната ни работа, която продължава и сега, затвърди впечатленията ми от Мирослав като много способен и обещаващ млад учен.” Доцент доктор Галидия Петрова - декан на факултет “Електроника и автоматика”:

“Смятам, че имаме подготвени студенти, които могат да направят стаж в ЦЕРН. Въпросът е, че не всички са достатъчно активни, за да могат да се реализират с тези стажантски програми. Искаме с примера на Мирослав Атанасов да мотивираме и окуражим другите наши студенти да търсят върхови професионални изяви. Имаме идея да направим поредица от срещи с успешно професионално реализирани наши възпитаници. Отговорите на инженерните въпроси, които се задават в ЦЕРН, започват от студентската скамейка на филиала на Техническия Университет в Пловдив.”