Народният представител и областен координатор на ПП ГЕРБ Пловдив област Здравко Димитров взе участие в регионалната кръгла маса на тема: "Заплащане на труда и заетост. Регионални аспекти, предизвикателства и възможности".
Събитието бе в Дома на културата "Борис Христов" и е организирано от Регионалния съвет на КНСБ.
Пред журналисти преди началото но форума Здравко Димитров коментира, че в област Пловдив можем да се гордеем с факта, че регистрираните безработни са по - малко с около 2 000 души в сравнение с миналата година.
По думите му равнището на регистрирана безработица в региона по данни на РСЗ е 9,0% и е по-ниско от средното за страната – 10,7%. На този фон най-много безработни в област Пловдив в края на декември 2014 г. има регистрирани в община Садово, а най-малко в община Лъки. Свободните работни места в областта са се покачили със 7,6% в сравнение с предходната година.
И това, допълни Димитров , „се дължи предимно на частния сектор, който предлага по-голямата част от работните места. Това се дължи и на политиката на правителството и на кабинетите Борисов 1 и на Борисов 2, които винаги са заставали зад бизнеса и са подкрепяли новите инвестиции. В област Пловдив стъпват все повече нови компании, които дават работа на хората от региона и вкарват свежи пари в икономиката “, коментира още Здравко Димитров.
В кръглата маса на КНСБ взеха участие президентът на КНСБ Пламен Димитров, Мария Георгиева - директор на Регионалната служба по заетостта, Атанас Чернаев- директор на Инспекция по труда Пловдив, представители на работодателски организации на територията на област Пловдив, представители на организации на работниците и служителите , държавни институции, представители на местната власт, народни представители от 16-ти и 17-ти МИР.
Конференцията започна с изказване на президента на КНСБ Пламен Димитров във връзка с поуките от миналото, постиженията на КНСБ, предизвикателствата пред труда и синдикализма и хоризонт пред Конфедерацията.
По време на форума бяха обсъдени състоянието на пазара на труда, нивата на заплащане, перспективите по отношение на заплащането.