Запазването на историческата ни памет е процес, в който трябва да участва цялата общественост, всички държавни институции, политически партии, граждански организации и медии, около тази теза се обединиха представители на младежкото обединение в БСП Пловдив, антифашисти и членове на Сдружение «Памет и бъдеще».  
 В дискусия на тема «Антифашистката кауза – памет и бъдеще»  повече от два часа бяха обсъждани ролята на антифашисткото движение в България като част от борбата срещу фашизма и причините за настъпващия в страната ни неофашизъм. Повод за срещата на поколенията бе  71 години от героичната епопея на отряд «Антон Иванов» и предстоящия 55-ти Поход по стъпките на безсмъртните, организиран от Сдружение «Памет и бъдеще». Проф. Ангел Гроздин, председател на сдружението  и Ани Камчева разказаха историята за подвига на близо 200 партизани и техните помощници.  
 Разговорът за историята на един от най-големите партизански отряди в страната, действал в Родопите премина от темата за антифашистката съпротива в дискусия за историческата ни памет  и идентичност. Политици, историци и медии без свян поругават паметта за  антифашистите, рушат паметниците, лобните им места.  Историята се манипулира и фалшифицира, а партизаните се представят като терористи и разбойници.
 Две изследвания, на две фондации – дясната „Конрад Аденауер“ и социалдемократическата „Фридрих Еберт“ показват, че младите българи  не знаят не само  какво е „Антон Иванов“, но и какво е Треблинка, отбеляза доц. Атанаска Тенева, член на НС на БСП. Според нея това е и призванието ни, да пазим паметта и да не позволяваме да бъде фалшифицирана и използвана историята.
Историята не може да се заличи, нито да се пренапише, сподели и народния представител от БСП Георги Търновалийски. Според него тази дискусия трябва да бъде продължена, да се чуе гласът на истината и делото  на антифашистите да бъде признато от съвременниците ни.
Поглед към днешния ден, към нарастващата вълна от неофашистки партии и движения, намираща почва и в  България даде младият историк Самуил Шивачев. В своето изказване той очерта не само историческата, но и социална и икономическа предпоставка  за проявата им днес в Европа и у нас. Все по-големите социални неравенства, увеличаващата се бедност и необразоваността  са сред причините идеите на фашизма да намират почва сред младите, категоричен бе учителят от Хуманитарната гимназия в Пловдив.
      В дискусията бе обсъдена и позиция на Младежкото обединение и Движението на ветерераните в БСП,  в която се настоява за обективен прочит на историята на партизанското движение, като  част от антифашистката борба в цяла Европа. Според младите социалисти  непрекъснатата смяна на учебни програми и помагала, удобни за едни или други политически тези на управляващите, внасят объркване сред учащите. Липсата на обективна интерпретация на историческите факти затруднява изграждането на адекватна гражданска позиция, опираща се на всеобщи национални ценности, категорични са те. Резултат от това е  и огромният хаос в българското общество, унищожаването и поругаването на паметници, част от нашата история, не нечия чужда, се казва още в позицията, която е приета на форума.
Младежите  от БСП, членовете на сдружение „Памет и бъдеще” и Движението на ветераните, призоваха българските политици да отрекат възраждащия се неофашизъм, да не използват него и последователите му като лост за решаване на групови или лични интереси.