Община Пловдив може да бъде извадена  от Европейската инициатива Конвент на кметовете. Това съобщиха от Енергийна агенция-Пловдив.
Споразумението на Кметовете (CovenantofMayors) еинициатива за подпомагане на местните власти, поели задължението за намаляване на вредните емисии от въглероден диоксид във атмосферата с повече от 20% до 2020 год.

Досега към Конвента са се присъединили 4751 селища с население 207 552 812 жители. От България са се включили 22 града, сред които София, Пловдив, Варна, Бургас.
      Заедно с европейската подкрепа, участниците поемат ангажимента да провеждат устойчива енергийна политика, за което се изисква разработване, приемане и изпълнение на План за устойчиво енергийно развитие на Общината.
   На 19.02.2013 година Секретариатът на Конвента на Кметовете отправи последно предупреждение за отпадане на Община Пловдив, ако не бъде изпратен одобрен от Общинския съвет  План за действие за устойчиво енергийно развитие до 2020 година.
  Каква е хронологията на събитията:

На 5.11.2009 Общински съвет Пловдив единодушно гласува присъединяването на Община Пловдив към Конвента на кметовете.
Съгласно правилата, заложени в Инициативата, Община Пловдив, трябва да се ангажира да надхвърли целите на енергийната политика на ЕС – тоест да поеме отговорността  за намаляване с повече от 20% на емисиите СО2, произведени на територията й, чрез подобряване на енергийната ефективност в жилищните и обществените сгради, общинското осветление, промишлените обекти, както и енергийната ефективност на обществения и личен транспорт.
  Със заповед на Кмета от 2010 г. е определен екип, който да събере данните за енергийното потребление по сектори – общински сгради, държавни сгради, търговски обекти, жилищни сгради, транспорт и промишленост, необходими за изготвяне на План за действие за устойчиво енергийно развитие на община Пловдив (ПДУЕР) до 2020 включващ експерти от ключови общински дирекции и представители на Енергийна Агенция – Пловдив.
  След промяната в ръководството на Общината през 2011 год, заповедта за определяне на екипа не беше актуализирана и действията по разработването на План за устойчиво енергийно развитие бяха преустановени. Въпреки това Енергийна Агенция – Пловдив самостоятелно извърши анализите, попълни нотификационните форми и изготви проект на изискуемия План за действие, който беше предоставен на общинската администрация и на Общинския съвет.
Съгласно този план, Община Пловдив до 2020 г. ще трябва да постигне  следните цели:
Намаляване на емисиите парникови газове с 30%;
Намаляване на енергопотреблението с 24%;
Увеличаване на дела на възобновяемите енергийни източници (ВЕИ) с 21%.
       Енергийна Агенция - Пловдив многократно е напомняла на Община Пловдив, че за изпълнение на ангажиментите, произтичащи от присъединяване към Конвента на Кметовете, следва да се приеме по надлежния ред Проектът на Плана. Oтговор на писмените запитвания не е получен. Не става ясна позицията на Община Пловдив както по участието си в Конвента на Кметовете, така и отношението й към въпроса за  провеждане на устойчиво общинско  енергийно развитие.
   Отделен е въпросът, че е етично и законосъобразно да се отговаря на получената кореспонденция, независимо дали отговорът е потвърждение или отказ.
   Планът за устойчиво енергийно развитие до 2020 г. е план за модернизиране, интелигентно управление на енергията, оползотворяване на отпадъците и преминаване към нисковъглеродна икономика. За постигането на тези цели, трябва да се изпълнят идентифицираните и оценени 60 мерки, предлагани в него, като основният акцент се поставя върху енергийния мениджмънт на града, енергийното обновяване на жилищни, обществени и индустриални сгради, увеличаване на възобновяемите енергийни източници за сметка на примитивните средства за отопление и охлаждане, поощряване на екологичната мобилност на хора и товари. Това са процеси, в които Общината има водеща роля и отговорности.
      Убедени сме, че:
програми и планове с дългосрочен характер не могат да се вместват в даден мандат и за изпълнението им, всяко общинско ръководство, действайки в полза на населението, трябва да се съобразява с приемствеността. Всякакви мотиви за нарушаване на принципа, изглеждат неприемливи.
Общината има обществен ангажимент да провежда прозрачна политика на устойчиво енергийно развитие, водеща до подобряване на качеството на живот на жителите.
Енергийното развитие в съществен въпрос, чието най-добро решение може да се постигне само след открито и честно контактуване и взаимодействие на носителите на властта и  специалистите.