Военновъздушните сили  на България се включват за по-точно локализиране на авариите с тока.  Днес  хеликоптери времето  ще облетят  засегнатите райони да направят мониторинг на далекопроводите.
Това стана ясно на ранно заседание на Кризисния щаб по бедствия и аварии, който следи усложнената метеорологична обстановка след падналите снегове и дъждове в страната.

Mинистърът на вътрешните работи в оставка Веселин Вучков заяви, че възстановяването на електрозахранването е приоритет в момента. Над 850 населени места продължават да са без електрозахранване и това е най-сериозният проблем, според него.

242 аварийно-спасителни дейности са осъществени до момента в областите Кърджали, Смолян, Хасково, Пазарджик и Хасково. Около 2000 служители работят в момента на терен. Хиляди общински служители, извън тези на МВР, и доброволци подпомагат работата на силовото министерство на терен.

Остава бедствено положението в Смолян и Кърджали, а от вчера е обявено и за Лъки, Велинград и Сърница. Разпоредени са били и проверки за бедстващи хора в хижите. По данни на кметовете на населените места, на чиято територия се намират хижите, към този момент няма застрашени граждани.

За изминалото денонощие в засегнатите области са изтеглени 7 блокирани линейки и 51 автобуса. Транспортирани са 7 граждани на хемодиализа и 5 бременни жени.

Министър Вучков посъветва хората в засегнатите области да преосмислят пътуванията си с МПС.

За да не се стига до вчерашния инцидент с тримата загинали скиори, той апелира туристите да избягват лавиноопасни зони. Скиорите и сноубордистите изобщо да не се спускат в необработени и неохраняеми писти, подчерта той.

Планира се при необходимост с високопроходими машнини да се достави хляб и лекарства в засегнатите населените места.

Директорът на пожарната инж. Николай Николов каза, че са предложили на мобилните оператори съдействие за възстановяване на мобилните им клетки, за да има по-добра комуникация на терен.
"Обстоятелството, че не разполагаме с информация за бедстващи хора не ни успокоява", заяви той, допускайки, че е възможно все още да има човек (хора), изпаднали в нужда от помощ.

Дигата на старозагорската река Съзлийка отново не издържа и се скъса, което доведе до наводняване на подстанцията, захранваща Гълъбово. За сега имало друг източник, който подава ток на града. Въпреки това, снощи екипи от Бургас са се включили в отводнителните действия на място.

Пожарната е в непрекъснат контакт с Министерството на околната среда и водите, които подавали постоянно информация за нивото на водните басейни, предвид очакваното снеготопене.
"Ние трябва да се подготвим така, че да не допуснем жертви", каза Николов и допълни, че очаква днес поне до повечето места да имат достъп. АПИ е пренасочила значителна специализирана техника за областите Кърджали и Смолян.