Тежка бедствена ситуация тормози жителите на община Родопи от 3 дни. За това съобщиха общински съветници от групите на ФОРОР и БСП, приели стотици сигнали с оплаквания от жители и гости на общината.
Снегът не е спирал да вали от събота, когато натрупванията вече бяха надхвърлили метър. Проходими само с вериги са няколко от главните пътища, а второстепенните са абсолютно непроходими. Валежите отново събудиха свлачища, изкорениха дървета и изпокъсаха далекопроводи. Ток няма в повече от половината села. А в голяма част от откъснатите от света заради снежния капан населени места липсват вода и лекарства. Ситуацията е като на война – хората се запасяват с хранителни продукти, най-вече с брашно, за да си пекат сами хляб, защото се страхуват за живота си. Единственото положително е, че засега няма човешки жертви, но много скоро сигурно и това ще стане, защото местната власт не прави нищо, за да облекчи положението.
Тази мрачна картина обрисували потърпевшите, потърсили помощ от общинските съветници Васил Гюрдиев /ФОРОР/, Георги Мичев /ФОРОР/ и Павел Михайлов /БСП/. Сред оплакващите се е и бившият кмет на с. Извор Тодор Павлов, който цяла сутрин правил опити да се свърже с кмета на Родопи Пламен Спасов, но телефонът му бил изключен. „Това е пълен абсурд, недопустим за един управленец!, възмутил се ексметът.
„Той си стои  на топло, крие се, а ние страдаме, негодуваха жители на вилната зона в селото. - Как да стигнем до работните си места или трябва да ги загубим?“ В с. Извор 2 дни нямаше и ток. Вътрешните улици  изобщо не са почиствани. Хората не могат да изкарат колите си и са принудени да изминават километри, мъкнейки на ръце деца и багаж, за да се доберат до единствената отсечка, по която поне е възможно преминаване с високопроходими автомобили. От селото слизат препълнени коли, в които вместо по 4-5, пътуват по 7-8 души.
На път към къщи след работа в петък привечер на пътя за с. Извор закъсала и 30-годишната Гергана Синитлийска. Докато младата жена се борила да се измъкне от снежния капан, била настигната от семейство, сполетяно от същата съдба. „Добре, че бяха тия хора – помогнаха ми да избутам автомобила и му придружиха до вкъщи. Иначе сега можеше и да не съм жива“, разказала през сълзи тя.
Всеки опит да поискаме помощ от местната власт удряше на камък, оплакали се на съветници от БСП жители на Скобелево и Дедево. Пълно управленско безхаберие и немощ проявили кметските наместници и на двете села и оставили снегът да засипе напълно улиците.
За да се придвижат пловдивчани от вилите си в Храбрино, си проправяли сами път през огромни снежни преспи, паднали клони и дървета. Местни и виладжии с подръчни средства разчиствали пътищата, за да свършат работата на една неработеща общинска управа. „ А думите на една дама, зам. кмет., дълго ще блъскат в главата ми: „Вий сте виновни, че живеете там!"“...
Верно ли сме виновни? Че ги търсим, когато имаме нужда от тях? Веднъж или два пъти годишно... Май ще трябва да се научим да се евакуираме от наглостта и безхаберието. Още на следващите избори“ написа във Фейсбук профила си потресена пловдивчанката Екатерина Костова. Тя отбеляза още, че 24 часа след сигнала й на тел: 112 за паднало дърво, никой не се трогнал да прати екип, който да разчисти клоните. На следващия ден полегналите дървета на пътя били още повече.
В социалната мрежа и други жители се оплакват, че са питани кой ги кара да живеят в Родопи. Ние редовно си плащаме данъците, с което изпълняваме нашата част от ангажиментите, заявяват те. Защо отсрещната страна абдикира от задълженията си, недоумяват хората.
Жители на общината припомниха, че наскоро общинския кмет Пламен Спасов се похвалил в общинския вестник, че тази зима е дал със 70% по-малко пари за снегопочистване в сравнение с последната година от мандата на предшественика му от БСП Йордан Шишков. Икономията е майка на мизерията и тя е причина за тройно критичната бедствена ситуация, в която се намира община Родопи, категорични са местните.