Очакванията ни са до сряда да разчистим свлачището, което блокира главния път Асеновград- Смолян в района на Югово. Това заяви в предаването „Лице в лице“ на БТВ министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова. Тя подчерта, че се работи много активно, за да може основната пътна връзка на Родопите с вътрешността на страната да бъде пусната за движение, тъй като се създава неудобство за хората и туристите. „Свлачището е огромно. Над 10 000 тона достига скалната маса, която трябва да почистим. Има отделни скални отломки, тежащи 80 тона. Всички те трябва да бъдат разбити, за да може да се разчистят. В същото време скалата е мраморна и много трудна за работа“, обясни министър Павлова. Тя добави, че за последните 24 часа в района на пътя се е активизирало още едно свлачище, а по обходния маршрут – пътят Смолян- Девин- Кричим са регистрирани още две по-малки, които са разчистени. Министър Павлова посочи, че по предварителна оценка за аварийното укрепване на опасните свлачища, които са около 40, по направленията Смолян- Асеновград и Девин – Кричим са нужни над 17 млн.лв.
„Една от причините да се сблъскваме с този проблем сега е липсата на превенция в последните 15-20 години“, изтъкна регионалният министър. Според нея две десетилетия не е правено нищо по въпроса с укрепването на пътищата, като дори при новото строителството не са взети под внимание скалните откоси или поставянето на защитни мрежи. „За решаването на проблема с крайпътните свлачища ни е нужен огромен финансов ресурс. Това са огромни средства. Над 300 млн. лева са изчислени, за да можем да обезопасим, да се направят трайни решаващи проблема неща.В момента правим всичко възможно с това, което разполагаме и работим аварийно, но трябва да вземат мерки малко по-малко, защото години наред нищо не е правено“, каза Павлова. Министърът предрече, че тепърва предстоят проблеми със свлачищата, които ще дойдат с валежите и снеготопенето. От началото на годината до момента се регистрирани 26 нови свлачища, а броят на старите в 1851. В тази връзка страната ни ще разчита и на нови помощи от европейския фонд „Солидарност“ .
Министърът на регионалното развитие каза още, че в сряда на Министерски съвет ще бъдат представени разчети за направените до момента разходи за справяне с бедствието. „Ще направим всичко възможно да подкрепим общините, Агенция „Пътна инфраструктура“ и останалите служби, които направиха извънредни разходи за справяне с бедствието от последните дни“, категорична бе министър Павлова. По думите й в спасителните акции в Южна България са се включили минимум 6000 души.
В предаването тя съобщи още, че ще бъде направен изцяло нов път до чернооченското село Безводно, което остана без връзка със света, след като участък пропадна изцяло в язовир „Боровица“. „Възстановяването на стария път е невъзможно, затова ще направим нов, който заобикаля свлачището“, каза министър Павлова. Тази нощ се очаква всички населени места на област Кърджали да имат нормално водоподаване, след като в 12.00 часа е отстранена аварията, предизвикана от свлачище, прекъснало главния водопровод на областта, допълни още тя.
Министърът на регионалното развитие подчерта, че оттук насетне ще се заложи значително на превенцията. „До голяма степен ще разчитаме на кметовете на населени места, да организират почистването на речните корита и тяхното укрепване. Призовавам всички политически сили в страната да се обединим в решаването на проблемите, за да предотвратим бедствията. Климатичните промени са факт и оттук насетне трябва да се вземат мерки, за да не допускаме подобни ситуации“, заяви Павлова. Според нея тези промени изискват обединение в името на спасението на хората.
Павлова коментира още, че строителството и модернизацията на инфраструктурата в страната ще е в синхрон с максимална превенция.