За модернизация на земеделските стопанства и за развитието на селските райони у нас до 2020 година ще има възможност да се инвестират над 2 млрд. евро“. Това заяви министърът на земеделието и храните Десислава Танева на откриването на семинар „Иновации и земеделие в Израел“, който се провежда в град Пловдив. Пред присъстващите тя каза още, че целта на днешния семинар е заедно с научните среди да се обединят усилията и в подкрепа на българските производители, така че да си бъдем взаимно максимално полезни. Израел е държава, която може да бъде пример в посока на прилагането на иновативния подход в земеделието, посочи Танева и допълни,че нашата страна може да се ползва от техния опит.
България има изключителни възможности за развитие на конкурентноспособно земеделие. Над 1 млрд. евро ще са средствата за инвестиции само в частния земеделски сектор за подобряване на земеделските стопанства, обясни министър Танева и информира, че в началото на месец април ще стартира и първата инвестиционна марка от Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 г., а именно 4.1 „Инвестиции в земеделски стопанства“.
Министър Танева се обърна и към студентите, като им каза, че те са тези които трябва да поставят основите на новаторските подходи в българското селско стопанство, с което да бъдат успешни и на световните пазари. „Това е отрасъл, който е традиционен за страната ни и стратегически за икономиката“, подчерта Десислава Танева.
"Приятелството между България и Израел е нещо естествено, 50-те хиляди спасени от лагерите на смъртта евреи по време на Втората световна война са връзката между двете страни. Наследници на част от оцелелите са основали държавата Израел, а сега някои от тях са наши гости". Това заяви председателят на Израелско-Българския институт д-р Невен Енчев в приветствието си към участниците във форума „Иновации и земеделие в Израел“, който се проведе днес в Аулата на Аграрния университет в Пловдив.
       Председателят на Израелско-Българският институт изтъкна изключителните постижения на специалистите в аграрния сектор в Израел и посочи, че нашата страна може да почерпи от техния опит. Д-р Енчев пожела научният форум да се превърне в традиционен, за да работят по-усилено и занапред двете държави заедно в областта на земеделието.
       Ректорът на Аграрния университет проф. Димитър Греков добави, че по всякакъв начин трябва да се поощри сътрудничеството в областта на науката и се ускори трансферът на технологии в земеделието.
       Целта на днешния форум е заедно с научните среди да се обединят усилията и в подкрепа на българските производители, така че да си бъдем взаимно максимално полезни. Това заяви министърът на земеделието и храните Десислава Танева, която откри проявата в Пловдив. Тя заяви, че Израел е държава, която може да бъде пример в посока на прилагането на иновативния подход в земеделието и допълни,че нашата страна може да се ползва от техния опит.
       В Израел се твърди, че българските евреи живеят по-дълго, защото консумират повече млечни продукти, а саламуреното сирене се нарича българско, заяви Ицхак Бен-Давид, заместник-генерален директор на дирекция „Международна търговия и международни отношения“ към Министерство на земеделието на Израел. За него и съпругата му посланикът на Израел Н.Пр. Шаул Камиса разкри, че имат български корени.