Голям скандал избухна по време на провеждащото се днес в залата на Общинския съвет на Пловдив обществено обсъждане на проекта за Небет тепе. Пристигналият от София да участва в дискусията директор на Националния исторически музей професор Божидар Димитров си навлече гнева на присъстващите още, когато взе думата. Около стотина от участниците в сбирката започнаха бурно да го освиркват, да дюдюкат, да удрят по масите и да го призовават да се маха. Виждайки, че не може да излезе на глава със своите опоненти професорът реши да напусне залата. Той отправи питане към експертка от Националния институт за паметниците на културата дали тя е подписала документите на Пернишката крепост, но не дочака нейния отговор. А на осквиркващите го каза, че най-добре да влязат в дебат с него, а не да не му дават възможност да се изкаже. Божидар Димитров заяви, че проектът за Небет тепе е великолепен, но явно това не харесва на мнозина. Той добави, че е бил изгонен от залата от предварително подготвени хора.
В началото на обсъждането, на което присъства кметът на Пловдив Иван Тотев архитект Юлий Фърков представи проекта за Небет тепе и предстоящите изграждания по обекта - Бастиона, тайния тунел, крепостните стени, квадратната кула, светилището и други. Архитект Искра Дантолова обаче заяви, че трябва да се направят нови проучвания и тогава да се прави проект, защото може да се намерят важни артефакти, които да променят вижданията.
В своето изказване директорът на Регионалния археологически музей Пловдив доц. Костадин Кисьов представи три зони на проучвания на Небет тепе. Първата зона от тях включва е Източната крепостна стена до Етнографския музей. Втората зона обхваща пространството на античните жилища, като мястото има възможност за над 4 метра изкопна дейност. Третата част включва Западната крепостна стена, а последните проучвания ще са на Рахат тепе. Мястото на бившото заведение е с площ е около един декар и има сондаж, които показва ранната желязна епоха.
Арх. Юлия Стефанова от Министерството на културата напомни, че арехологическият обект на Небет тепе е държавна собственост. Тя призова дебатът да се води в посока опазване на тази уникална културна ценност. От своя страна обаче кметът Иван Тотев й опонира с факта, че не би се гордял, че обектът е държавен, предвид лошото му състояние и занемарението му.
Проектът на арх. Юлий Фърков не е удачен и има много съществени пропуски, заявиха в голямата си част участниците в днешната дискусия. Те бяха категорични, че няма да позволят да се разрушат историческите ценности и да се реализира проект, който по думите на млад археолог е "прасенцето, което трябва да се счупи, за да се откраднат едни пари".