
Няма задължително изискване от община Пловдив уличните музиканти да имат диплома, за да получат разрешение да упражняват своята дейност. това заяви днес пред журналисти Георги Маринов, началник на отдел "Обществен ред и управление при кризи" в Община Пловдив.Той направи това разяснение по повод поредица публикации в медиите през последните дни, че музикантите ще имат право да свирят на обществени места единствено ако имат диплома за музикално образование. Този проблем стигна дори до ВВС и други чуждестранни медии.Георги Маринов разясни, че ри издаването на разрешения за упражняване на тази дейност Общината се е ръководила само от Наредбата за осигуряване на обществения ред, приета с решение на Общинския съвет. Той цитира текст от наредбата, който гласи, че "се забранява използването на общински площи от улични музиканти, певци, артисти и други самодейци без разрешение на кмета на общината или упълномощено от него длъжностно лице".Градът е разделен на три зони - А, В и С, и уличните артисти получават баджове за една от тях, каза още Маринов. На баджовете са написани и основните изисквания, които музикантите трябва да спазват съгласно въпросната наредба. Това е общоевропейска и световна практика, поясни Маринов и показа подобни баджове от Санта Моника, Мадрид, Виена.
Jой добави, че всеки, който е подал заявление за артистична изява на улицата, получава право за това, независимо дали е приложил диплома, удостоверение, грамота или какъвто и да е друг документ за музикална грамотност. Предоставянето на такъв документ се явява само критерий за Общината на коя зона да бъде предоставено място на уличния артист за изява.
"Регулация за уличните музиканти има от три години. Няма, никога не е имало и няма да има задължително условие те да са завършили консерватория", добави от своя страна заместник-кметът по култура Стефан Стоянов.