
Пред три сериозни проблема е изправена община Пловдив в своето развитие. Това показва анализ на финансово-икономическата ситуация в града , изготвен от Съюза на икономистите в България. Изследването представи проф. Кръстьо Петков, ръководител на проекта.
Те са риск от свръхзадлъжнялост, от отблъскване на инвеститори и от административна неефективност.
"Кризата се задълбочава, а това изследване е предупреждение към местната власт", коментира Петков.
В изследването на Съюза на икономистите Пловдив е отличен с добра оценка. С оценка "много добър" се е сдобила само София. Отлично иценка не е присъдена.
Според изследването Пловдив получава оценка "среден" за администрация, "много добър" за състоянието на инфраструктурата, "добър" е демографският показател, оценка "добър" Пловдив получава за околната среда и "среден" за социалната среда.
Градът на седмо място по показател чуждестранните инвестиции – по данни за 2012 година. "Що се отнася до пазара на труда, то от една страна се отчита растеж на заетостта, а от друга страна се отчита ръст на безработицата. Това значи, че расте броят на хората в нетрудоспособна възраст, което е сериозен проблем не само за Пловдив, но и за областта", посочи Петков.
Моделът на развитие на Пловдив е контрастен, от една страна имаме добри показатели по едни направления, от друга страна имаме и сфери на изоставяне, стана ясно от изследването.
Националните кризи и политическата нестабилност са фактори, които би следвало да бъдат взети под внимание, категоричен бе Кръстьо Петков. Що се отнася до голям град като Пловдив, разполагащ с големи инфраструктурни възможности, то би трябвало да съществуват стратегии и алтернативи, които да бъдат прилагани в моментите на трусове и кризи.
Пловдив не е сред най-добрите места по прилив на инвестиции и европейски средства, сочи още докладът.
Кръстьо Петков добави, че в момента община Пловдив е най-големия работодател в региона със своите 9611 служители на заплати при нея-
Въпросът за ефективността на администрацията е сериозен, посочват от Съюза на икономистите. По този проблем трябва обаче тепърва да се прави анализ колко пловдивчани обслужва един служител и колко души обслужвани граждани се падат на един зает.
Според икономистите е необходимо да се извърши съкращаване на административния апарат с 1/4, публично да се обсъди стратегия на Пловдив и региона до 2012 година, да се направи анализ на общинския бюджет от началото на кризата до 2020 година, както и да се създаде икономически съвет към Общината.
Това е наложително, тъй като Пловдив се изправя пред свръхзадлъжнялост, най-голямата тежест от която ще се усети през 2017-2018 година. Като пример може да се вземе Бургас със своето ефективно управление.