Днес православните християни посрещат Неделя месопустна или Месни Заговезни. Празникът е с променлива дата в календара и се определя се от фазите на Луната и е в зависимост от Великден. Винаги обаче е осем седмици преди него и в неделен ден.

Неделята е наречена месопустна, защото от този ден до Великден християните престават да ядат месо. Подготвяйки вярващите за изпитанието на строгия пост обаче, църквата позволява през следващата седмица да се консумира мляко и всичко, произведено от него, до следващата неделя, когато е Сирни заговезни.

Вечерта на празника в семеен кръг се слага обредната трапеза, на която има баница с мас и извара и наредени местни ястия. Името на празника идва от това, че се заговява (пости) с месни ястия. От този ден до края на Великите пости са забранени месото и месните продукти.

Това е и последната седмица, в която младите могат да се събират на хорището, да пеят и играят. Също така днес е и последния ден, в който може да се сключи и църковен брак. Забраната за женитба важи до втория ден на Великден. 

В храмовете се четат откъси от Светото Евангелие, които говорят за Страшния съд. Така Църквата припомня за трагичните последици от греха и призовава всички към служба на ближния и към добродетелност.

снимка: интернет