Онкологичните центрове центрове трупат големи дългове за лекарства. Това заяви на днешната среща, посветена на финансирането на този вид помощ, управителят на пловдивския онкологичен център д-р Калин Калинов. На форума в Пловдив, освен управителите на центровете, участват и специализираните онкологични болници, както и националните консултанти по онкология.
Калин Калинов заяви, че новата методика за отчитане на дейността и финансиране наистина е убийствена.Към петък, последният работен ден на миналата седмица, ние сме вече 713 000 лева минус по отношение единствено и само на медикаменти, добави той
По думите му същата е ситуацията и в останалите центрове, до момента не е върнат нито един пациент, но това не може да продължава, защото:
Поемаме огромната отговорност да вкарваме тези лечебни заведения, които са и търговски дружества, в много голям дефицит. Ние искаме от държавата и институциите само едно - диалог. До момента няма такъв диалог. Въпреки многобройните писма, които сме изпратили до всички институции, ние не сме поканени на нито един разговор. Затова на днешната среща ще излъчим тази контактна група. Ние искаме да има дебат, защото всяка една методика, било наредба или закон, родени по този начин, по който се роди тази методика, са мъртвородени.
Липсата на лекарства за онкоболните в България е геноцид. Това заяви пловдивският митрополит Николай, след като отслужи молебен за здравето на пациенти и лекари в Комплексния онкологичен център.
По думите му, държавата е длъжна да осигури животоспасяващите медикаменти за лечението на болните от рак и да продължи да се грижи за тях. Недопустимо е в 21 век в европейска страна да няма лекарства за окноболните, да няма ваксини и за децата, подчерта владиката.